• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Gazze'ye yardım filosu 28 Haziran'da yola çıkıyor. İsrail'den ise filodaki gazetecilere 10 yıl ülkeye sokmama tehdidi geldi.

Gazze'ye doğru yola çıkacak ''Özgürlük Filosu 2''ye katılacağı açıklanan Kanada gemisi, Yunanistan'da gazetecilere tanıtıldı.

Yunanistan'a ait bir adada yola çıkmayı bekleyen Kanada gemisine götürülen ve Avustralya, Danimarka, Kanada, Belçika, İsrail, Rusya ve Türkiye'den filonun yolculuğunu izlemek için gelen gazetecilere, aktivistlerin yolculuk boyunca kalacakları yerler ve katılımcıların yolculuk boyunca günlük yaşamlarını nasıl sürdürecekleri anlatıldı. Geminin belirli noktalarına yolculuk öncesinde, farklı dillerde ''Gazze'ye Özgürlük'' mesajları yazılacağı öğrenildi.

İspanya'dan özgürlük filosuna katılacak ''Rumbo a Gaza'' ekibinin yaklaşık 50 aktivist ile yola çıktığı ve yolcular arasında aktör Willy Toledo, milletvekili Willy Meyer ve yazar Santiago Alba gibi isimlerin de olduğu bildirildi.

''Gazze İçin Kanada Gemisi'' Organizasyon Komitesi üyesi David Heap, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Öncelikli amacımız İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargonun yasa dışı olduğunu dünyaya göstermek. Biz Gazze'nin de dünyanın diğer ülkeleri gibi özgürce dünya ile bağlantı kurmasını ve Gazze halkının ihtiyaçlarını özgürce karşılamasını sağlamak istiyoruz'' dedi.

Heap, ''Mavi Marmara'da yaşananlar Kanada'da ve Batı ülkelerinde nasıl karşılandı?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Olayın yaşandığı ilk anlarda İsrail, Kanada'da ve dünyanın farklı yerlerinde medyayı kullanarak yanlış bilgilerle olayı kamuoyuna vermeye çalıştı. Bir süre sonra Mavi Marmara'da bulunan ve olayları yaşayan Kevin Neish gibi insanların Kanada halkına gerçekleri anlatmasıyla Kanadalılar ve tüm dünya gerçekleri öğrendi. Kevin Neish, gibi insanların gerçekleri anlatmasının ardından Kanada ve dünyanın farklı ülkelerinden insanlar Gazze'ye yardım konusunda daha duyarlı hale geldiler'' diye konuştu.

Gazze'ye gitmeyi hedefleyen Kanada gemisinde Avustralya, Danimarka, Almanya, Kanada, İsrail, Belçika, Rusya ve Türkiye'den yaklaşık 50 aktivist ve gazetecinin bulunacağına işaret eden Heap, ''Gemide yer alan aktivistlerin amacı, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı yasa dışı ambargoyu kırmak. Aktivistler, üzerinde 'Ben sessiz kalmayacağım' ve 'Özgür Gazze' yazan tişörtler giyecekler'' dedi.

Gazze Şeridi’ne yardım malzemesi götürecek "Özgürlük Filosu" 28 Haziran’da yola çıkıyor.

Filoyu engellemek için büyük çaba harcayan İsrail şimdi de yardım gemilerine binecek gazetecileri tehdit etti.

Öte yandan Batı Şeria’da Filistin topraklarını ayıran duvarın bir bölümünün yıkılmasına başlandı.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre, Mavi Marmara’nın katılmayacağı "Gazze’ye Özgürlük Filosu" 28 Haziran’da Yunanistan’dan hareket edecek.

İsrail, Gazetecileri Engellemeye Çalışıyor

Daha önce katılımcıları vazgeçirmek için her yolu deneyen İsrail, şimdi de gazetecilerin gemilere binmesini engellemeye çalışıyor.

Tel Aviv, ambargoyu delmek için Gazze’ye gidecek gemilere binecek yabancı gazetecileri, İsrail’de görev yapmalarına yıllarca izin vermemekle tehdit etti.

İsrail hükümetinden yapılan açıklamada, filodaki gemilere binmenin, "Gazetecilerin İsrail’e girişine 10 yıl izin verilmemesine" ve başka yaptırımlara yol açacağı uyarısında bulunuldu.140 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret138224
Hava Durumu
Saat