• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Erdoğan Ayetullah Sistani’ye Bahreyn başta olmak üzere Arap dünyasında yaşanan son gelişmeler ile ilgili bir mektup gönderdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Şiileri'nin Taklit Mercisi Ayetullah Sistani'ye yazılı bir mesaj gönderdi.

Al Sumaria haber sitesinin haberine göre, Türkiye'nin Bağdat büyükelçiliğinden bir heyetin dün Ayetullah Sistani'nin ofisinde, ofis yetkilileriyle bira araya geldikleri ifade edildi.

Ayetullah Sistani’nin Necef kentindeki ofisini ziyaret eden Türkiye heyetinin Recep Tayyip Erdoğan'ın Ayetullah Sistani'ye bir mektup ilettiği  belirtildi.

Erdoğan’ın Sistani’ye yolladığı yazılı mesajda Bahreyn başta olmak üzere Arap dünyasında yaşanan son gelişmeler ile ilgili görüşlerini ilettiği açıklandı.

Ayrıca Ayetullah Sistani’ye iletilen mesajda Türkiye’nin Bahreyn’deki siyasi bunalımda arabuluculuk yapabileceği de eklendi.

SİSTANİ KİMDİR ?

Irak'ın en önemli Şii liderlerinden Ayetullah Ali Sistaninin, Irak'ta büyük bir siyasi etkisi ve ağırlığı bulunuyor.

Sistani, İran, Pakistan ve Hindistan'daki Şiiler arasında da Merce-i Taklit olarak kabul ediliyor.

Sistani, 73 yaşında. Saddam Hüseyin döneminde pek çok Şii liderin aksine sürgüne gitmedi ve uzun yılları ev hapsinde geçirdi.

Ilımlı kişiliğiyle tanınan Sistani, Irak'taki savaş sırasında fetva yayınlayarak Iraklılara koalisyon güçlerine direnmemeleri çağrısı yaptı. Şiilere defalarca ABD işgaline karşı silahlanmamaları çağrısında bulundu.

Ancak Bağdat'ın düşmesinin ardından Necef'e dönen Sistani'ye genç ve daha radikal Şii liderler meydan okudu. Bu süreçte Sistani'nin evi silahlı kişilerce kuşatıldı ve Irak'ı terk etmesi istendi. Gerilimin yükselmesi üzerine ABD güçleri devreye girdi. Çoğu zaman siyasi açıklamalar yapmaktan kaçınan Sistani, Irak'taki ABD işgaline en büyük muhalefeti geçici anayasanın hazırlanması sırasında gösterdi.

(Dünya Bülteni)146 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret138534
Hava Durumu
Saat