• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İsrail mahkeme kararına gecikmeli de olsa uyma kararı aldı ve utanç duvarını inşa ettiği gibi geri söküyor...

İsrail Pazar günü Filistinlilerin “çevrilmeye” (Yahudi yerleşim bölgeleri çevresine kurulan bariyerler aracılığıyla) yönelik muhalefetlerinin sembolleştiği Bilin köyü yakınında bulunan Batı Şeria bariyerinin bir bölümünü sökmeye başladı.

BU BİR ZAFER!

Güzergâh değiştirme Bilin’de yaşayan sakinler ve onların mücadelesini destekleyen uluslararası gruplar açısından büyük bir zafere işaret ediyor.

DÖRT YIL SONRA GELEN SÖKÜLME

Mahkemenin bu bariyerin kaldırılmasına dört yıl önce hükmetmesinin ardından Bilin köyü yakınlarındaki bariyer bölümünün sökülmesine başlanıyor. Mahkemenin aldığı bu karar İsrail ordusunun, bu köyün yakınlarında bulunan Modiin Illit yerleşim yerinin güvenliği açısından bu rotanın gerekli olduğu söylemi ret edilerek alındı.

BARİYERİN YERİNE DAHA KISASI GELİYOR

Bölgedeki İsrailli tugay komutanı general Saar Tsur, ordunun bariyerin 3.2 kilometre uzunluğundaki bölümünü parçalara ayırma işleminin başladığını ve bu bariyerin yerini yerleşim yerinin bitişiğinde 2.7 kilometre uzunluğundaki bir duvarın alacağını, bu yeni rotanın orduyu, potansiyel sızmalar olduğu takdirde, daha kısa bir sürede karşılık vermeye zorlayacağını söyledi: "Bu yeni bir tehdit fakat bununla baş edebiliriz." dedi.

“ROTA ZORLA TOPRAK ALMAK İÇİN TASARLANMIŞTI” 

İsrail, bariyeri 2002’nin sonlarında Filistin’den gelecek saldırılara karşı iddiasıyla inşa etmeye başladı. Fakat bu bariyerin uzantıları Batı Şeria’nın içine kadar giriyordu. Bu nedenle rotanın Filistinlilerin devlet kurmak için istedikleri toprağın zorla elden alınması için tasarlandığı yönünde eleştiriler yapılıyordu.

Tsur, yeni rotayla birlikte 55 hektarın Filistinlilere geçeceğini söylüyor. Projenin maliyeti ise 9 milyon dolar.162 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam57
Toplam Ziyaret138419
Hava Durumu
Saat