• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Merkezi vaaz sistemi kaldırıldıktan sonrda, her din görevlisi, kendi vaazını hazırlayıp vazedecek

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, camilerde vaazların merkezi sistem yerine mihraptan yapılmasına yönelik çalışma yürüttüklerini belirterek, “Bütün merkezi sistemin kablolarını keseceğim” dedi.

Bursa kent merkezi ve ilçelerinde görev yapan din görevlileriyle Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi`nde bir araya gelen Görmez, yaptığı konuşmada, din hizmetinin bir gönül hizmeti olduğunu vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanlığının sıradan bir kurum, din görevlilerinin de sıradan bir devlet memuru olmadığını dile getiren Görmez, “Bizim hizmetimiz milletimizle mihrap hizmeti” diye konuştu.

Din görevlilerinin yaptıkları işin değeri konusunda yeniden düşünmek zorunda olduklarına işaret eden Görmez, ifade ederek, şunları kaydetti:

“Mesleğimize olan sevgimizi, aşkımızı, heyecanımızı gözden geçirmek zorundayız. Öyle bir iş yapıyoruz ki gönül bağıyla bağlı olmayan, işini sevmeyen bir arkadaşımızın bu işte muvaffak olması mümkün değildir. Mesleğimize aşık olmak zorundayız. Çünkü bu meslek sadece aşkla yapılır başka bir şeyle yapılmaz. Sıradan görüp, butik bir hizmete dönüştürdüğünüz an, kendinize başka bir görev arayın. Mesleğimizin taşıdığı risk başka hiçbir meslekte yoktur. Yaptığımız işin riskleri aynı zamanda bütün ahiret hayatımızı ilgilendiriyor. Başarılı olabilmemiz için daima kalbimizi, şuurumuzu diri tutmak mecburiyetimiz var. Arkamızda yüzlerce, binlerce insan namaza duruyor.

Eğer bu hizmette başarılı olmak istiyorsak ikinci gözden geçirmemiz gereken ise bilgi ve birikimimizdir. Bizim mesleğimiz kadar sürekli bilgisini yenilemesi gereken başka bir meslek bulamazsınız. Aramızda mesleğine aşık olurcasına bağlı insan sayısında problem var. Sevgisini, aşkını, heyecanını kaybeden hangi kardeşimiz varsa kendisine başka bir iş arasın.”

Görmez, din görevlilerinin kullandığı ve dile ve üslubu da dikkat etmesini isteyerek, “Dilimiz ve üslubumuz eskidi. Genç kuşaklarla aramıza büyük mesafeler girdi. Bunun üzerinde çalışmalıyız” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak son dönemde yaptıkları çalışmayla camilerde mihrabı teslim ettikleri din görevlilerine, artık kürsüyü de teslim etmek istediklerini bildiren Görmez, bu çerçevede tüm görevlilere “hazır olun” mesajı verdi.

“Bütün merkezi sistemin kablolarını keseceğim. Onları ortadan kaldıracağız” diyen Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Her arkadaşımız kürsüye geçip hangi konuyu işleyecekse o konuda ayetler, hadisler bilecek ve anlatacak. Buna hazır olunuz. Şu anda çeşitli yerlerde hocalarımız kurs görüyorlar. Bütün illerde görevlilerimiz kurstan geçecek ve en kısa zaman içinde her arkadaşımız her mihrap görevlimiz kürsüye çıkacak bu milleti aydınlatmaya başlayacaktır.”

Merkezi sistemle konuşmaların bir yerden başka yere teknolojik imkanlarla yayılmasına karşı olduklarını ifade eden Görmez, “Bir yerden konuşmalar yapılıyor ve başka camilerde biz insanları, konuşanı görmeden, o metalik sese mahkum ediyoruz. Zaman zaman da cızırtılı seslerle insanları bizi dinlemeye mahkum etmeye başkanlık olarak hakkımız yok. Bunun için bugünden itibaren ben dahil hepimiz talebe olmaya hazırlanacağız. Hepimiz dersimizi çalışmaya hazır olacağız” şeklinde konuştu. 282 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret138422
Hava Durumu
Saat