• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Başörtüsü taktığı için iki defa sürgün edilen Amine Şani, okulunu birincilikle bitirdikten sonra şimde de SBS’de derece bekliyor.

İzmir’de devam ettiği ilköğretim okulunda başörtüsü taktığı gerekçesiyle iki defa sürgün edilen Amine Şani, en son devam ettiği okulu olan Basmane Şehit Fethi Bey İlköğretim Okulunu birincilikle bitirdi. Ailesinin gururu olan Amine, liseye giriş sınavlarında da derece bekliyor.

Daha önce uğradığı haksızlıklar sebebiyle Akit’in birçok defa haber yaptığı Amine Şani’den bu sefer sevindirici haberler var. İzmir’de devam ettiği ilköğretim okulunda başörtüsü taktığı gerekçesiyle iki kez sürgün edilen Amine Şani, en son devam ettiği okulu olan Basmane Şehit Fethi Bey İlköğretim Okulu’nu birincilikle bitirerek ailesini ve kendisine destek verenleri mutlu etti.

Amine Şani başörtülü olduğu gerekçesiyle 2010-2011 eğitim öğretim sezonunun başında okulunu başörtülü olarak devam edememişti. Başka bir okula sürgün edilen Amine, son olarak Basmane Şehit Fethi Bey İlköğretim Okulu’na kaydını yaptırıp eğitimine burada devam edebilmişti.

Baba Hacı Şani: Onunla Gurur Duyuyoruz

Karne günü okuluna giden Amine, Okul birincisi olduğunu duyunca yıl boyunca çektiği sıkıntıları unuttu. Amine Şani’nin babası Hacı Şani, aile olarak çektikleri sıkıntıların ardından yaşadıkları mutluğu Akit’e anlattı.

Baba Şani, daha önce iki okulda kendilerine yapılan ayrımcılığa değinerek kızının sınıfta tek başına oturtulduğunu, sınıf arkadaşlarına kızıyla konuşmaması için baskı yapıldığını ve kızının kütüphanede tecrit edildiğini belirtti. Amine’ye çektirilen sıkıntıları ailece yanında durarak atlatmaya çalıştıklarını anlatan Baba Şani, “Amine’nin başarısıyla gurur duyduk. Başörtüsüne sahip çıktığımız için böyle bir başarının gelmesi bize Allah’tan gelen bir lütuf” dedi.

Sbs’de Derece Bekliyoruz

Kızı Amine’nin başarılı bir öğrenci olduğunun birinci olmasıyla kanıtlandığını söyleyen baba Hacı Şani, kızının liseye geçiş sınavının da başarılı geçtiğini ve kendisinden derece beklediklerini aktardı. Şani “Kızımın sınavdan sonra yaptığı kontrollere göre Türkiye genelinde başarı kazanacağız” dedi. Kızının okuyacağı okul konusunda henüz karar vermediklerini söyleyen Şani; başörtüsüyle devam etmesinin sorun olmayacağı bir okul istediklerini, bunun kendileri için daha önemli olduğunu vurguladı.

Okulunun Gururu Oldu

Amine Şani’nin başarılı olmasına çok sevindiğini belirten Basmane Şehit Fethi Bey İlköğretim Okulu Müdürü Nedim Köksal ise Amine’nin, okullarının medarı iftiharı olduğunu ifade etti. Okulda mini bir törenle kendisine okul yönetimi tarafından hediye takdim edilen Amine, çok mutlu olduğunu ve bu başarının, vermiş olduğu başörtüsü mücadelesinin neticesi olarak Allah’ın (c.c) bir mükafatı olduğunu vurguladı.

3 Sürgüne Rağmen Birinciliği Kaptırmadı

İlköğretim eğitimini birincilikle tamamlayan Amine Şani, başörtüsü ile derslere girmek istemesinden dolayı geçtiğimiz eğitim-öğretim döneminde 3 okul değiştirmek zorunda bırakılmıştı. Amine, bütün bunlara rağmen okul birinciliğini kimseye kaptırmadı. (Hasan Başar / Yeni Akit) 280 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret138536
Hava Durumu
Saat