• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Fransız hava yolu şirketi Fransız Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin izinden giderek Amerikalı Müslümanları kızdırdı...

 

Air France islamafobi ile suçlanıyor

ABD'de ‘ İslamafobi' raporu yayınlanmadan önce, Amerikan –İslam İlişkileri Konseyi Fransa'nın Havayolu şirketi Air France'ın Müslüman bir çalışanına ‘ayrımcılık' yaptığı iddiası ile üyelerini bu hava yolu şirketini protesto etmeye çağırdı.

Habere göre Washington'da bir havaalanında Air France'da çalışan 19 yaşındaki Riham Osman'ın çalışması sırasında başörtüsü takmaması söylendi. Bu isteği kabul etmeyen çalışan daha sonra bu kıyafetin şirket kurallarına aykırı olduğu söylenerek evine geri yollandı. Bunun üzerine açıklama yapan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi Fransa'da geçerli olan kıyafet zorunluluğunun Amerika'da dikkate alınamayacağını ve bu hava yolu şirketinin Amerikan kurallarına uyması gerektiğini ve çalışanların dini haklarına saygılı olması gerektiğini bildirdi.

Konsey ayrıca Air France'dan resmi bir özür beklediklerini ve şirket çalışanları arasındaki azınlıklara saygı ve uğramış oldukları bu haksız ayrım nedeni oluşan maddi zarar ve stresin tazmin edilmesi gerektiğini söylerken işverenlere İslami Uygulamalar EL Kitabı'nı da okumaları tavsiyesinde bulundu.

Bu haberlere tam bir kesinlik getirmeyen Air France sadece böyle bir konunun gündeme geldiğini açıklamakla yetindi.

Bütün bu olaylar ışığında 2009'daki düşüşe rağmen 2010 da islamafobinin artış gösterdiği gözlemlendi.Günlük olarak çarpıcı olaylara da rastlamak mümkün.Bir cami duvarına ‘Kuran Yakmak yok,Müslümanları Yakın' cümlesi bu tırmanışın göstergesi.

Belki ‘Arap Baharı' yeni bir bakış açısı oluşturur da gelecek rapor farklı olur.

Le Monde
163 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret138223
Hava Durumu
Saat