• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Mısır'da güvenlik güçleri, reform yanlısı göstericileri dağıtmak için tankları kullandı.

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Tahrir meydanı savaş alanına döndü. Reform yanlısı göstericilerin kurduğu çadırları sökmek için meydana giren çok sayıda polis ve asker, sert direnişle karşılaştı.

Güvenlik güçleri, göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı. Ancak bu yeterli olmayınca meydana tanklar girdi. Göstericilerin bir kısmı, Ömer Makram Camisine sığındı. Ancak askerler, camiye girerek içerdekileri gözaltına aldı.

Yaşanan olaylar sırasında Tahrir Meydanı'ndaki bazı göstericilerin yanısıra TRT Kahire muhabiri Metin Turan ve Amerikalı gazeteci de gözaltına alındı. Turan ve Amerikalı gazeteci kısa bir süre sonra serbest bırakıldı.

Daha sonra sayıları bini bulan polis ve askerler, göstericilerin çadırlarını söktü. Meydanın çevresindeki trafik akışı normale dönerken, hükümet konağı önünde yüzlerce asker nöbet tutmaya başladı.

Olaylar nedeniyle muhaliflerin Tahrir Meydanı'nda verecekleri iftar yemekleri iptal edildi.

26 siyasi parti ve sivil toplum örgütünün üyeleri, Tahrir Meydanı'nda reform çağrılarının yanıt bulması için gösteriler düzenlemişti. Göstericiler ayrıca 3 hafta süreli bir oturma eylemi de başlatmıştı. Ancak Ramazan nedeniyle eylem askıya alınmış, göstericilerin büyük kısmı meydandan ayrılmıştı.

Göstericilerin taleplerinden biri de devrik lider Hüsnü Mübarek'in hızlı şekilde yargılanması... Mübarek'in yargılanmasına 3 Ağustos'ta başlanacak. (TRT) 138 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret137965
Hava Durumu
Saat