• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye'de Baas zulmü Ramazan ayının ilk gününde de devam etti. Ramazanın ilk günü bilançosu: 24 ölü

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu İnsan Hakları İzleme Derneği, dün ülkede 24 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

Londra merkezli derneğin açıklamasına göre; dün Hama şehrinde 10, başkent Şam'ın İrbin mahallesinde 6, diğer şehirlerde de 8 kişi askerlerin düzenlediği operasyonlarda öldürüldü.

Ramazan arifesinde de 100’den fazlası Hama’da olmak üzere Suriye’de 150 kişi katledilmişti.

SAHURDA BOMBARDIMAN SÜRDÜ

BBC'nin Suriye'nin Hama kentinden aktardığı haberlere göre, ordunun devam eden operasyonları çerçevesinde sivillerin yaşadığı mahalleler halen tank ateşi altında.

İnsan hakları savunucuları, hastanenin de bombardımanın hedefleri arasında olduğunu ve en az 4 kişinin öldüğünü ifade ediyor.

Görgü tanıkları da sahur zamanında tank ateşinin yoğunlaştığını söylüyor.

Suriye'nin resmi haber ajansı ise birliklerin sabotajcılarla mücadele ettiğini ve barikatların sökülmesini önlemeye çalıştığını propaganda ediyor.

BBC Şam muhabiri Lina Sincab son operasyonların Ramazan öncesinde muhalefete gözdağı vermeyi amaçladığını ancak Hama halkının meydan okumaya devam ettiğini söylüyor.

ŞAM'DA 6 KİŞİ ÖLDÜ

Başkent Şam'da güvenlik güçlerinin yönetim karşıtı göstericilere açtığı ateşte 6 kişinin öldüğü bildirildi.

El Cezire televizyonunun internet sitesinde yer alan habere göre, bir görgü tanığı, başkentin batısında yer alan Erbin bölgesinde teravih namazından sonra çıkan olaylarda açılan tank ateşi sonucunda 6 sivilin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin de yaralandığını söyledi. Tanık, bölgeye çok sayıda tank ve askeri aracın girdiğini belirtti. 

TANKLAR LÜBNAN SINIRINDA

Öte yandan, Suriye ordusuna ait tankların, akşam Lübnan sınırındaki Zebadani kentine girdiği bildirildi.

Görgü tanıkları, kent sakinlerinin, Hama'daki ayaklanmaya destek için gösteri yapmasının ardından 20'den fazla tank ve zırhlı aracın Zebadani'ye girdiğini söyledi.

Zebadani'de, tanklardan otomatik silahlarla açılan ateşte en az 3 göstericinin yaralandığı belirtildi.

Ülkede yaklaşık Mart ortasından bu yana süren olaylarda 1500 sivilin ve 350 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği ileri sürülüyor. 12.600'den fazla kişi tutuklandı; 3 bin kişi de kayıp.

BM GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANDI

Hama’daki katliamın ardından Almanya'nın çağrısı üzerine BM Güvenlik Konseyi'nin bu gece (TSİ 00.00) toplantı yapacağı kaydedilmişti. 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye hükümetinin protestocuları bastırma operasyonunu tartışmak için dün gece acil durum toplantısı yaptı. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda Suriye hükümetini kınayacak bir karar metni tartışıldı.

Rusya, Suriye'de yaşananlar üzerine bir karar metninin kabul edilmesine karşı çıkıyordu ancak toplantıda daha hafif bir metni kabul edebileceğinin işaretini verdi. Güvenlik Konseyi'nin başkanlığını yapan Hindistan da, artan şiddet karşısında fikir ayrılıklarının azaldığını açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi, 15 üyesi arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle haftalardır Suriye ile ilgili harekete geçemiyordu. 

Batı Avrupa ülkeleri, iki ay önce Suriye'nin göstericilere yönelik baskılarını kınamak için bir karar taslağı dağıtmış, ancak Konseyin Şam yanlısı daimi üyeleri Rusya ve Çin tasarıyı veto etme tehdidinde bulunmuştu. Geçici üyeler Brezilya, Hindistan, Lübnan ve Güney Afrika da tasarıya destek vermediklerini açıklamıştı. Bu ülkeler, basit bir kınamanın bile mart ayında olduğu gibi Batılıların Suriye'ye askeri müdahalesinin ilk adımı olabileceğini ileri sürmüşlerdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi günün ilerleyen saatlerinde tekrar toplanacak.180 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret138447
Hava Durumu
Saat