• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olayları değerlendirdi.

“İnsan hakları ve demokrasi ihlalleri devam ettiği sürece bu direnişler de artarak devam edecektir.” diyen Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, yaptığı yazılı açıklamada, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Kaşgar şehrinde çıkan olaylarda en az 21 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce Uygur Türkünün tutuklandığını kaydetti.

Çin yönetiminin Kaşgar'da sıkıyönetim ilan ettiği bilgisini veren Tümtürk, açıklamasında şunları söyledi:

“Elinde silah veya herhangi bir patlayıcı cisim olmayan halk, ölümü göze alarak işgalci yönetime başkaldırmakta. Çin yönetimi, bu direnişçileri Doğu Türkistan İslami Hareketi'nin Pakistan'daki eğitim kamplarında yetiştirilen teröristler olduğunu tespit ettiklerini beyan etmektedir. Çin, bu açıklamasıyla Doğu Türkistan'daki işgalini ve zulmünü haklı gösteremez. Olayların asıl sorumlusu olduğu gerçeğini değiştiremez. 2,5 milyonluk askeri gücü ile elinde silah olmayan Uygur direnişçileri terörist olarak suçlaması, trajikomik bir vakadır. Çin yönetimi, uluslararası hukuk kurallarını, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni ihlal ederek, Doğu Türkistan halkını direnişe mecbur bırakmakta ve buna zorlamaktadır. İnsan hakları ve demokrasi ihlalleri devam ettiği sürece bu direnişler artarak devam edecektir.”

Kaşgar yönetiminin internet sitesinde yapılan açıklamada, şehirde hafta sonu meydana gelen saldırıların arkasında, “yurt dışındaki terör kamplarında eğitim gören aşırı dinciler”in olduğu ileri sürülmüştü. Olayların elebaşlarının, eylemler için Sincan bölgesine girmeden önce patlayıcı ve ateşli silah yapımını Doğu Türkistan İslami Hareketi adlı grubun Pakistan'daki kamplarında öğrendikleri iddia edilmişti.203 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret138477
Hava Durumu
Saat