• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek, yarın hakim karşısına çıkacak. Ülkedeki isyan sırasında halka ateş açma emri verdiği gerekçesiyle yargılanan Mübarek'in, duruşmaya getirileceği belirtildi.

 

Mısır İçişleri Bakanı Mansur İsavi, devrik diktatör Hüsnü Mübarek'in hastaneden alınarak adam öldürme davası için başkent Kahire'ye getirileceğini belirtti. Bakan, Mübarek'in mahkemeye getirilmesinin, halkın öfkesini yatıştıracağını ifade etti.

El Masri El Yom gazetesine demeç veren İçişleri Bakanı İsavi, "Mübarek'i mahkemeye askeri uçakla transfer edeceğiz. Sokaklarda Mübarek'in getirilmemesinden kaynaklanacak bir gerginlik görmek istemiyoruz" dedi.

Cumhuriyet başsavcısı, Şubat ayında halk ayaklanmasıyla devrilen Hüsnü Mübarek'in duruşmaya getirilmesi talebini İçişleri Bakanlığı'na iletmişti.

İsyan sırasında halka ateş açma emri verdiği gerekçesiyle yarın davası başlayacak olan Mübarek, hala tatil kasabası olan Şarm El Şeyh'teki hastanede gözaltında tutuluyor.

Duruşma çağrısı Pazartesi eline geçen Mübarek'in doktorunun mahkemeye gitmesi konusunda henüz bir karar vermediği belirtildi.

Daha önceki davalarda ve Kahire'deki cezaevine transfer edilmek istediğinde doktoru Mübarek'e gitme izni vermemişti.

Öte yandan, Sağlık Bakanı da Mübarek'in Kahire'ye getirilmesi konusunda tüm gayretlerini göstereceklerini bildirdi.

AF ÖRGÜTÜ MÜBAREK İÇİN ADİL YARGILAMA İSTEDİ

Uluslararası Af Örgütü, Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in davasının "adil ve şeffaf" olması çağrısında bulundu.

Örgütten yapılan açıklamada, bu davanın, eski lider ve yakın çevresinin döneminde işlenen suçların hesabının sorulması için Mısır'a tarihi bir fırsat verdiği belirtildi.

Cezasız kalan pasif Mısır'la bağların belirgin bir şekilde koparılmasını temsil etmesi için davanın adil ve şeffaf olmasının önemine vurgu yapılan açıklamada, bunun, gösterilerde hayatını kaybedenlerin aileleri tarafından da adil olarak kabul edilecek bir dava olması gerektiği belirtildi.

Mübarek'le birlikte güvenlik şefi Habib El Adli ile 6 üst düzey polis yetkilisi, ülkede 18 gün süren ayaklanma sırasında protestoculara karşı öldürücü derecede güç kullanılması talimatı vermekten suçlu bulunurlarsa, idam cezası alabilirler.

Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan gösterilerde 850 kadar protestocu ölmüştü.

ajanslar
206 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret137965
Hava Durumu
Saat