• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Ergenekon sanıklarına verdiği destekle bilinen Azerbaycan Yeniçağ gazetesinin yayın yönetmeni Akil Alesker ile, iddianamelerde adı geçen Tenzile Rüstemhanlı, “Biz Ergenekon konusunda yanlış yaptık. Bizimle ilgisi olmayan meselelere dokunmuşuz” dedile

Ergenekon’un Azerbaycan ayağında adı geçen isimler, Akit’e çarpıcı itiraflarda bulundular. Ergenekon sanıklarına verdiği destekle bilinen Azerbaycan Yeniçağ gazetesinin yayın yönetmeni Akil Alesker ile, iddianamelerde adı geçen Tenzile Rüstemhanlı, “Biz Ergenekon konusunda yanlış yaptık. Bizimle ilgisi olmayan meselelere dokunmuşuz” dediler.

AK Parti hükümetine verilen halk desteğinin yüzde 50 oy oranına ulaşması, Ergenekon’un Azerbaycan yapılanmasında yer aldıkları iddia edilen isimlere geri adım attırdı. Ergenekon davası karşıtı yayınlarıyla dikkat çeken ve Genelkurmay’daki cunta tarafından desteklendiği ortaya çıkan Azerbaycan’daki Yeniçağ gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Akil Alesker (Agıl Alesger) ile Ergenekon sanıklarıyla ilişkisi ortaya çıkan ve iddianamede ismi geçen Türk-Azeri Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı, Ergenekon konusunda yanlış yaptıkları itirafında bulundu. Azerbaycan’da AK Parti aleyhine kamuoyu oluşturmak için canla başla çalışan ikili, Yeni Akit’e yaptıkları açıklamada Başbakan Erdoğan’a övgüler yağdırdı.

“Ergenekon Konusunda Yanlış Yaptım”

Ergenekon’un bir numaralı savunucusu Yeniçağ Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Akil Alesker, üzerine vazife olmayan işlere karıştığını belirterek Ergenekon konusunda yanlış yaptığını söyledi. Alesker, hükümetin Ergenekon soruşturmasını muhalifleri ve Atatürkçüleri cezalandırmak için uydurduğu, soruşturmayı Gülen cemaatinin yürüttüğü yönünde yaptıkları haberlerin hata olduğunu kaydetti. Ergenekon’un Türkiye’nin iç meselesi olduğunu, bu konuda taraflı yayın yaparak doğru bir tavır sergilemediğini vurgulayan Alesker, Ergenekon konusundaki düşüncelerinin değiştiğini belirtti.

“Yapmamamiz Gereken Şeyleri Yaptık”

“Artık yargıya müdahale değil, destek vermeliyiz” diyen Alesker şöyle konuştu: “Eskiden meselelere biraz farklı bakıyorduk. Bütün bunlar Türkiye’nin iç meselesidir, hukuksal meseleleridir. Ergenekon konusunu yargıya bırakmak lazım. Bizim bu konularda konuşmamız hiç doğru olmaz. Bizim de zamanında yanlış yaptığımız bazı şeyler oldu. Ergenekon konusunda yanlışlık yaptık. Şöyle bir baktığımda yapmamamız gereken şeyleri yapmışız. Bizimle ilgisi olmayan meselelere dokunmuşuz. Açıkçası doğru yapmamışız. Bizim dışımızda olan konularda yanlış haberler yapmışız. Türkiye’nin iç meselelerine girmişiz. Dolayısıyla yargıya intikal eden konularda yorum yapmak doğru değildi. Böyle yapılmaması lazımdı. Artık yargıya müdahale değil, destek vermeliyiz.”

AK Parti’ye Bu Defa Övgüler Yağdırdı

Kurucusu olduğu ve genel yayın yönetmenliğini yaptığı Yeniçağ gazetesinde, Azerbaycan kamuoyunu AK Parti hükümeti aleyhine kışkırtmak için dezenformasyon ürünü haberlere imza atan ve Başbakan Erdoğan’a ağır eleştirilerde bulunan Akil Alesker, hükümetin icraatlarından ve Erdoğan hakkında övgü dolu sözler sarf etti.

“Sürekli Gelişen Bir Türkiye Var”

Genelkurmay ve kuvvet komutanlarının emekliliklerini istemesini de değerlendiren Alesker, “Eskiden bir albaya bir şey yapılsa Türkiye’de kriz olurdu. Şimdi artık her şey normal karşılanıyor. Türkiye hukuk devletine doğru önemli adımlarla ilerliyor. Türkiye’yi seviyoruz, kardeş ülke olarak görüyoruz. Artık sürekli iyiye giden, gelişen bir Türkiye var ortada” dedi.

Rüstemhanli Erdoğan’dan Çok Etkilenmiş

Ermenistan sınırının açılacağını bahane ederek Türkiye ve hükümet aleyhine geniş çaplı bir kampanya başlatan Türk-Azeri Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı da, Başbakan Recep Tayyip Edoğan’ın Ağrı Dağı yorumundan dolayı Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a verdiği cevaptan çok etkilendiğini söyledi. Ergenekon davasının Türkiye’nin iç meselesi olduğunu, kendileri için önemli olanın Türkiye’nin dış meseleleri ve Azerbaycan’la olan ilişkileri olduğunu anlatan Rüstemhanlı, “Sayın Başbakan Erdoğan Ermeni meselesi konusunda çok güzel mesajlar verdi. Erdoğan’ın Sarkisyan’a verdiği cevaptan çok etkilendim ve takdir ettim. Bu çok önemliydi. Azerbaycan için önemli olan budur. Türkiye’nin iç meselelerine karışmak değil” ifadelerini kullandı.

Ergenekon Sanıklarına Kefil Olamadı!

Ergenekon konusunda kendisine iftira atıldığını iddia eden Tenzile Rüstemhanlı, ailece tanıdığı Ergenekon sanığı Sevgi Erenerol’u “Vatansever, Azerbaycan dostu” olarak nitelendirmesine rağmen suçsuzluğu konusunda kendisine kefil olamayacağını kaydetti. Sadece Türkiye Türklerini değil, dünyadaki bütün Türk topluluklarının önemli bir parçası olan Ergenekon isminin bir terör örgütüne verilmesine çok tepkili olduğunu ifade eden Rüstemhanlı, örgüt üyelerinin bu ismi kullanarak yanlış yaptıklarını belirtti.

Erol Metin / Yeni Akit 171 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret138445
Hava Durumu
Saat