• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Mısır’da yayınlanan el Ahram gazetesinin haberine göre, Mübarek’in uçağı Kahire’de bulunan Almaza havaalanına ulaştı.

Mısır devrik lideri Mübarek’i Kahire’ye getiren uçak havalandı; duruşmanın yaşanacağı mahkeme önünde ise çatışmalar yaşanıyor.

Eski Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek'i Kahire'deki duruşmaya götüren ambulans uçak Şarm el Şeyh'den havalandı.

Mısır Basınında çıkan haberlere göre, Mübarek'in Kahire'deki duruşmasının yapılacağı Polis Akademisi binası önünde ise çatışmaların yaşandığı bildiriliyor.

TARİHÎ DURUŞMA BUGÜN

Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in yolsuzluk ve adam öldürme suçlamalarıyla yargılandığı davanın ilk duruşması bugün yapılıyor.

husnu-mubarek-yargilaniyor02.jpg

Güvenlik güçlerinin Tahrir Meydanı'nda toplanan göstericileri dağıtmak için havaya uyarı ateşi açtığı bildiriliyor.

Mübarek'in avukatları eski cumhurbaşkanının sağlığının iyi olmadığını savunuyor.

Mısır halkının büyük bir kısmı da Mübarek'in duruşmaya çıkmayabileceğinden şüpheli.

husnu-mubarek-yargilaniyor01.jpg

CANLI YAYINLANACAK

Duruşmalar televizyondan canlı yayınlanacak, Mübarek protestoculara karşı öldürücü derecede güç kullanılması talimatı vermekten suçlu bulunurlarsa, idam cezası alabilir.

BBC'nin haberine göre, televizyondan canlı yayınlanacak duruşma nedeniyle başkent Kahire'de de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Geçici bir duruşma salonu kurulan polis akademisi 3 bin polis ve asker tarafından korunacak.

Şubat ayında gerçekleşen ayaklanmalar sonrası iktidarı terk eden Mübarek, gösterilerin gerçekleştiği 18 gün boyunca protestocuların öldürülmesiyle suçlanıyor. Ancak bu suçlamaya Mübarek'in 30 yıllık iktidarı boyunca gerçekleşen başka uygulamalar dahil değil.

husnu-mubarek-yargilaniyor03.jpg

'ADİL YARGILAMA' ÇAĞRISI

Öte yandan, Uluslararası Af Örgütü, Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in davasının "adil ve şeffaf" olması çağrısında bulundu.

Örgütten yapılan açıklamada, bu davanın, eski lider ve yakın çevresinin döneminde işlenen suçların hesabının sorulması için Mısır'a tarihi bir fırsat verdiği belirtildi.

Cezasız kalan pasif Mısır'la bağların belirgin bir şekilde koparılmasını temsil etmesi için davanın adil ve şeffaf olmasının önemine vurgu yapılan açıklamada, bunun, gösterilerde hayatını kaybedenlerin aileleri tarafından da adil olarak kabul edilecek bir dava olması gerektiği belirtildi.

husnu-mubarek-yargilaniyor04.jpg

Mübarek'le birlikte güvenlik şefi Habib El Adli ile 6 üst düzey polis yetkilisi, ülkede 18 gün süren ayaklanma sırasında protestoculara karşı öldürücü derecede güç kullanılması talimatı vermekten suçlu bulunurlarsa, idam cezası alabilirler.

Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan gösterilerde 850 kadar protestocu ölmüştü.

husnu-mubarek-kafeste02.jpg

VE MÜBAREK KAFESTE

Mısır devrik lideri Hüsnü Mübarek’in uçağı Kahire’ye ulaştı. Mübarek Kahire'deki polis akademisindeki mahkeme salonunda bir kafes içinde yargılanıyor.

Mısır'ın devrik lideri Mübarek'in davası Kahire'de başladı. Mübarek, duruşmada beyaz mahkum elbisesi giymiş olarak bir kafes içinde yatarken görülüyor. 83 yaşındaki devrik lider, yargı süreci sonunda, protestocuların öldürülmesi talimatını vermekten suçlu bulunursa, idam cezasına çarptırılabilir.

husnu-mubarek-kafeste04.jpg

husnu-mubarek-kafeste03.jpg
 



163 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret138553
Hava Durumu
Saat