• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye’nin Hama Kenti’ndeki hapishanede tutuklu vatandaşların başlattığı grev Suriye Baas güçleri tarafından şiddetle bastırıldı. Mahkumlar elektrikli sopa ve coplarla dövüldü.

Mübarek Ramazan ayının girmesine karşın Suriye’de akan kan durmak bilmiyor. Baas rejiminin hedefinde bu sefer Hama Halkı var. Hama'ya birkaç gündür su ve elektrik verilmiyor. Bu sabah şehirle tüm bağlantıların kesildiği belirtildi. Suriyeliler, Hama'da büyük bir katliamın yaşanmasından endişe ediyor.

Bu arada, Hama Halkına yönelik üç gündür operasyonlar düzenleyen Baas güçleri ve ordu son olarak Hama Hapishanesi’nde grev başlatan mahkumlara saldırdı. Göstericilerin üzerine önce gaz bombası atıldı.

Ardından elektrik sopaları ve coplarla dövüldüler. Baskında hayatını kaybeden onlarca mahkumun cesedi kamyonetlerle hapishaneden çıkarıldı.

Suriye Humus Hapishanesi’ndeki siyasi tutukluların kalkıştığı grevin ardından güvenlik güçleri hapishaneyi bastı. Kaynaklardan edinilen bilgiye göre güvenlik güçleri grev yapan siyasi tutukluların üzerine önce gaz bombası fırlattı.

Bu da birçoğunun boğulma hali ile karşı karşıya kalmasına neden oldu. Tutuklular daha sonra elektrikli sopa ve coplarla dövüldü.

suriye-hama-hapishane.jpg

Suriye kentlerinden Hama’ya destek

Suriye’de dün gece teravih namazının ardından aralarında başkent Şam ve Halep de olmak üzere birçok şehrinde, üç gündür ordunun askeri operasyonlarına maruz kalan Hama halkını destek için geniş çaplı gösteriler düzenlendi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi düzenlenen bu gösterilerde güvenlik güçleri ve ordunun kurşunlarıyla Hama, Humus, Zebdani, Kisve, Artuz, Lazkiye, Dir El-Zur gibi birçok şehir ve beldeden 24 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Gözlemevi ayrıca Hama Kenti’nin tanklar tarafından ağır top saldırısına maruz kaldığını, saldırının El-Şeria Mahallesi’ndeki adalet sarayına kadar uzandığını belirtti.

Yerel Koordinasyon Komiteleri de güvenlik güçlerinin Humus kenti ile İdlib Bölgesi’nde yer alan şehir ve kasabalardaki göstericileri dağıttığına işaret etti.

Komitelerden yapılan açıklamada rejimi korumakla görevli unsurların başkent Şam’ın El-Haceru’l Esved ve El-Kadem mahalleleri ile Dariya kasabasındaki göstericilerin üzerine ateş açtığı vurgulandı. Yine başka kaynakların ifadelerine göre Baas güçleri Şam’ın Mudamiye Beldesi’ni bastı.

Diğer yandan Hama Şehri’nde yer alan hapiste dün meydana gelen ayaklanma askeri kuvvet kullanılarak bastırıldı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre onlarca tutuklu hayatını kaybetti ve cesetleri kamyonetlerle taşındı.

Suriye’de despot rejime karşı geçtiğimiz Mart ayında başlatılan sivil gösterilerde bugüne kadar ölenlerin sayısının 2000'den çok fazla olduğu tahmin ediliyor.

(Betül Akyüz / Timeturk)166 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret138472
Hava Durumu
Saat