• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye'deki kanlı operasyonları gündemine alan BM Güvenlik Konseyi, gösterilecek tepki konusunda bir anlaşmaya varamadı.

Diplomatlar, dünkü görüşmelerde ilerleme sağlandığını, ancak Konsey'in 15 üyesi arasında görüş ayrılıklarının sürdüğünü belirttiler. Diplomatların başkentlerine danışmaları ve Suriye ile ilgili müzakerelere bugün yeniden başlamaları bekleniyor.

Beşşar Esad rejimi tarafından uygulanan kanlı baskıya karşı tepkisini ifade şekli konusunda anlaşmaya varamayan Konsey, bu konudaki tutumuna ilişkin ortak bir tavır belirlemekte büyük güçlükle karşılaştı.

Avrupalı ülkeler, Konsey üyelerine Suriye konusunda yeni bir karar tasarısı metni dağıttı. Diplomatların yeni bir şey bulunmadığını belirttikleri metine Rusya tarafından, "dengeli taleplerde" bulunmadığı tepkisi geldi.

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vitali Çurkin, metnin, "kötü ve trajik bir iç savaşın eşiğindeki Suriye'yi bu durumdan kurtarmaya yönelik çabalara zarar verdiğini" savundu.

BM Güvenlik Konseyi'nde, önceki gün de Suriye'deki gelişmeleri değerlendirilmiş, Konsey'in son anda gündeme alınan acil danışma toplantısında, Avrupalı ve Amerikalıların Suriye yönetimini kınayan bir karar çıkarmak istedikleri, ancak somut bir sonucun elde edilmediği belirtilmişti.

Güvenlik Konseyi daimi üyeleri Çin ve Rusya, Suriye ile ilgili herhangi bir karar tasarısına karşı çıkacaklarını bildirmişlerdi. Bu iki ülkeye Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika destek veriyor.

Suriye ordusu ezan, iftar dinlemeden vuruyor

Suriye ordusu, özellikle iftar saatinde halka ateş açıyor. Gözleri kapalı katliam yapan Baas güçleri, evleri, camileri ve hastaneleri hedef seçiyor. İşte Suriye'de yaşanan dehşetin ayrıntıları:

Suriye kentlerinde ordunun kanlı muhalif avı devam ederken, operasyonun merkezi Hama’da 3 günde ölenlerin sayısı 150’ye yaklaştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ramazanın ilk günü ülke genelinde en az 24 sivilin öldürüldüğünü duyurdu. Ölenlerin 10’u önceki akşamki teravih namazının ardından Şam, Lazkiye ve Humus’ta yapılan gösterilerde katledildi. 150’den fazla muhalif ise tutuklandı. Hamalılara destek gösterisine sahne olan Lübnan sınırındaki Zebadani kentinde 20’den fazla tank ve zırhlı araçtan açılan ateşte en az 3 kişi yaralandı.

‘Ezan, iftar dinlemiyorlar’

Tankların bütün köşe başlarını tuttuğu Hama’daki hapishaneden de silah sesleri ve duman yükseldiği haber verildi.

Yaşadıklarını Radikal’e aktaran görgü tanıkları, ordunun ‘gözleri kapalı katliam’ yaptığını belirterek, evlerin, camilerin ve hastanelerin de hedef olduğunu söyledi.

Bilgisayar mühendisi Basil, sabahın ilk ışıklarıyla başlayan operasyonların, gece daha da şiddetlendiğini belirtti. Basil, “Köşe başında keskin nişancılar var, kafamı dışarı çıkaramıyorum. 2 gündür evden çıkmadım” dedi. 28 yaşındaki Suriyeli, namazdan çıkan halk gösteri yapmasın diye camilerin bombalandığını dile getirerek, “Ezan, iftar dinlemeden vuruyorlar” diye konuştu.

Ordunun halka korku salmak için “Evleriniz bombalanacak, 2 saat içinde boşaltın” anonsu yaptığını ifade eden Basil, keskin nişancılara hedef olmayı göze alarak dışarı çıktıklarını belirtti ve kime inanacaklarını bilemediklerinden dert yandı. Basil’in anlattığına göre, alışveriş yapamayan Hamalılar, evlerdeki stokları paylaşmaya başladı.

Özellikle iftarda ateş açıldığına dikkat çeken çiftçi Hişam da, vurulan yerler arasında Rayes hastanesini, Aşehr Bişir camiisini ve Hamidiye sokağını saydı. Hişam, rastgele ateş açan askerlerin, Hama yakınındaki Kaza köyünü de yakıp yıktığını aktardı.

(Radikal)200 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret138475
Hava Durumu
Saat