• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye devlet televizyonu, Cumhurbaşkanı Esad'ın çok partili siyasi sistemi onaylayan bir kararname yayınladığını duyurdu.

Resmi Sana haber ajansı, bu hamlenin Suriye'deki siyasi hayatı zenginleştirmeyi amaçladığını belirtti.

Suriye yönetimi, geçen ay iktidardaki Baas Partisi dışında da siyasi grupların kurulabilmesine izin veren bir yasa tasarısını kabul etmişti.

Kararname, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Suriye güvenlik güçlerinin sokak gösterilerine karşı askeri güç kullanmasını kınayan ilk kararının ardına rastlıyor.

Suriyeli muhaliflerin verdiği ancak bağımsız kaynaklarca doğrulanamayan haberlere göre, Hama kentinin bazı mahalleleri bombalanıyor.

BM Güvenlik Konseyi tarafından yayımlanan bildiride "yaygın insan hakları ihlalleri ve Suriyeli yetkililerin sivillere karşı güç kullanması" kınandı.

Bildiri, bazı Güvenlik Konseyi üyelerinin herhangi bir kınamanın Libya operasyonuna benzer bir müdahaleyle sonuçlanacağı kaygılarına rağmen kabul edildi.

Bildirinin kabul edilmesi, aynı zamanda ülkedeki protestoların merkezi olan Hama kentine Suriye ordusu tarafından gerçekleştirilen saldırıları ve çok sayıda kişinin öldüğü haberlerini takip ediyor.

Hama'da düzenlenen operasyonlarda onlarca kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Taraflara İtidal Çağrısı

Suriye'de gittikçe kötüleşen duruma ilişkin kaygıların ifade edildiği bildiri şu sözlerle devam ediyor: "Güvenlik Konseyi tüm şiddetin hemen sona ermesi çağrısını yapıyor ve tüm tarafları itidal göstermeye, devlet kurumlarına saldırılar da dahil olmak üzere misillemelerden kaçınmaya davet ediyor." 

Şiddetin sorumlularının hesap verebilir olması gerektiği de ifade edildi.

BBC'nin Birleşmiş Milletler muhabiri Barbara Plett, bildirinin, Avrupalı hükümetlerin tercih ettiğinden daha hafif bir dil kullandığını ancak bazı üyelerin yoğun muhalefeti düşünüldüğünde, beklentilerin üstünde olduğunu aktarıyor.

BM Güvenlik Konseyi'nin Avrupalı üyeleri Suriye hükümetini kınayan ve hak ihlalleriyle ilgili soruşturma çağrısı yapan bir karardan yanaydı.

Kabul edilen belge ise çözümün Suriye liderliğinde gerçekleşecek bir siyasi süreç olduğunu söylüyor ve böylece dış müdahaleyi seçenek dışı bırakıyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, bildirinin "uluslararası toplumun Cumhurbaşkanı Esad'a açık mesajı"nı temsil ettiğini söyledi.

Ban, "Dünya Suriye'de kötüleşen durumu son derece kaygıyla izledi. Ancak son günlerde yaşananlar özellikle şok ediciydi" dedi.

Suriye'de hükümet karşıtı gösteriler Mart ayında başladı ve hızla ülkenin çeşitli kentlerine yayıldı.

Siyasi reform sözü veren Esad, protesto gösterilerini meşru görmeyerek şiddetin, dış güçlerce desteklenen "silahlı suç çeteleri" tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Suriye'ye erişim uluslararası gazeteciler için son derece kısıtlı ve görgü tanıkları ile muhalif eylemcilerin aktardıklarının başka kaynaklardan doğrulanması çoğunlukla mümkün olamıyor.

BBC201 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret138556
Hava Durumu
Saat