• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye'de Cuma namazları sonrası alevlenen halk gösterileri Ramazan ayının girmesiyle daha da yoğunlaştı.

Bülent Şahin Erdeğer / HAKSÖZ-HABER

Haksöz-Haber olarak Suriye’de yaşanan gelişmeleri doğru kaynaklardan sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz. Suriye’de camii gösterilerini organize eden “Barışçıl Değişim İçin Özgür Şam Koalisyonu” haber ağından gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz:

Dün, şehid edilen Halid Fakihânî’nin cenaze yürüyüşü yeni bir protesto gösterisine dönüştü. Fakihânî’nin cenaze namazı Rıfâi Camii’nde kılındı.

Suriye'de Cuma namazları sonrası alevlenen halk gösterileri Ramazan ayının girmesiyle daha da yoğunlaştı. Teravih namazları muhaliflerin mescitlerde organize olmasını sağlıyor. 4 Ağustos Gecesi de Şam’da hareketli saatler yaşlanmasına sebep oldu. Baas rejiminin silahlandırdığı Şebbiha çeteleri teravihten çıkan Müslümanlara saldırıyor. Bu saldırıların hedefinde Rıfâi Camii vardı.

Teravih namazında 8 rekât sona erdikten sonra, protestocular camiden çıkmaya başladılar. Camiyi kuşatan Baas güçleri ise cemaatin camiden çıkmasını engellediler. Şebbihaların engellemesi karşısında iç avluda toplanan Müslümanlara Şebbiha güçleri kapıları kırarak saldırdı.  Sopa ve elektrikli cop kullanan 30 kadar Şebbihanın saldırısı sonucu çok sayıda Müslüman yaralandı. Zeyd b. Sabit Camii imamıyla birlikte camiye gelen Şeyh Sâriya Abdulkerim Rıfâi de vuruldu. İmam, bacağından yaralanarak hastaneye kaldırıldı ve durumu ciddiyetini koruyor. Şeyh Bilal Rıfâî de saldırıda elektrikli copla kolundan yaralandı.

Dün gece Camii İman’da da 10. rekât sonrası Hama ile dayanışma gösterisi yapıldı.

Şam Rukneddin Mahallesi güvenlik güçleri tarafından ablukaya alındı, gece sokağa çıkan herkes tutuklandı. Kisve beldesinde ise güvenlik güçleri eylem yapılmasını önlemek için, eylem meydanında rastgele yaylım ateşi açtı.

Deyrul Zor el-Joza Mahallesi ve Elvadi caddesinde rastgele yaylım ateşi açıldı.

Aynı gece, 1 İmam 5 Genç Şebbiha milisleri tarafından kaçırıldı.

Duma semti mescitlerinde sabah namazı çıkışında Hama ile dayanışma gösterileri düzenlendi.

Bugün ise Suriye’nin tüm kentlerinde “Allah Bizimle Cuması” ifa edildi. Devletin tüm istihbarat gücünü kullanmasına rağmen, Şebbiha çetelerinin sokaklarda terör estirmesine rağmen ve ordu birliklerinin ağır silahlarla şehirlere yığınak yapmasına rağmen Allah Bizimle Cuması’na yoğun katılım gözlemlendi.

Dün gece kuşatılarak saldırıya uğrayan Rıfâi Camii’nde bu cuma da kararlılıkla gösterilere sahne oldu camii cemaati “Ruhumuz Kanımız Hama’ya Feda Olsun!” sloganlarıyla Baas terörünü protesto ettiler:326 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret138470
Hava Durumu
Saat