• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

ARD televizyonundan çarpıcı değerlendirme: Almanya, İslam düşmanlığını görmezden gelmeyi tercih ediyor.

Almanya'daki İslam karşıtlığını inceleyen devlet televizyonları ARD ve WDR, ülkedeki Federal Kriminal Daire'nin İslam düşmanı saldırılar konusunda hiçbir istatistiğin bulunmadığını ortaya koydu. İçişleri Bakanlığı'nın ırkçı internet sitelerini de izlemediğini tespit eden televizyonlar, "Bu konuda başka tarafa bakmayı tercih ediyoruz." yorumunda bulundu.

Norveç'teki İslam ve Müslüman göçmen karşıtı motifli terör saldırıları, Alman medyasının da ülkedeki İslam düşmanlığını sorgulamasını sağlıyor. Bugüne kadar bilerek veya bilmeyerek yayınlarıyla İslamofobi ve İslam düşmanlığının yayılmasına katkı yapan Alman medyası, işin ne kadar tehlikeli sonuçlar doğurabileceği ortaya çıkınca ülkedeki İslam ve Müslüman düşmanlığı ve yetkililerin buna duyarsızlığını mercek altına almaya başladı. Konuyu değerlendiren Alman devlet televizyonları ARD ve WDR, yaptıkları değerlendirmede, "Camiler kundaklanıyor, Müslümanları öldürme çağrısı yapılıyor, ne Kriminal Daire istatistik tutuyor, ne bakanlık izlemeye alıyor. Devlet ne ateşle saldıran kundakçıları ne de manevi kundakçıları ciddiye alıyor." ifadelerini kullandı.

Konuyu derinlemesine irdeleyen Monitor programı Almanya'da ne Federal Kriminal Daire'nin İslam düşmanı saldırılar konusunda bir istatistik tuttuğu ne de İçişleri Bakanlığı'nın ırkçı internet sitelerini izlediği bilgilerine ulaştı ve "İslam düşmanlığı konusunda şimdiye dek başka tarafa bakmayı tercih ettik." yorumunda bulundu. 4 Ağustos'ta yayınlanan programda Isabel Schavani ve Jan C. Schmitt imzalı haberde, "Oslo saldırılarından sonra artık açıkça biliniyor ki; Avrupa'da anti-semitizmden yeni bir düşmana yönelen bir akım var. Yeni keşfettikleri düşman İslam. Kendilerini, 'İslam eleştirmeni' olarak adlandırıyorlar. 'Eleştirmen', kulağa tarafsız bir şey gibi geliyor. Ama bunlar gerçekten zararsız eleştirmenler mi? Ateşle kundaklayanlarvar, bir de manevi kundakçılar var. Ve bu noktaya kimse dikkat ediyor mu?" denildi.

Cami yakmak, çöp konteyneri yangınından farksız

Haberde geçtiğimiz günlerde, Bergkamen Camii'ne yapılan kundaklama girişimi sonrasında yaşananlar işlenerek, "Bu, Norveç'teki saldırıdan sadece bir gün sonra oldu. Cami cemaati hissedilir şekilde tedirgin." denilerek cemaatin görüşlerine yer verildi. Görüş bildiren cemaat ise, "Avrupa'da böyle bir şey oluyorsa ben ilk olarak ne düşünmeliyim? Tabii ki korkuyoruz." ifadelerini kullandı.

Konunun sorulması üzerine Belediye Başkanı Roland Schäfer, "Bakın itfaiyemiz yılda 400'ün üzerinde göreve gidiyor. Bu durumda ben her yangına gidemem. Bu benim için bir çöp konteynerinde yangın çıkmasıyla aynı şey." diye kendini savundu. Başkanın Bergkamen'de gerçekten İslam düşmanlığı görmediği bildirilen haberde, Alman polisinin İslam karşıtı saldırılarla ilgili istatistik tutmadığı da vurgulandı.

Bu arada daha önceleri aşırı sağcı Almanya Miliyetçi Demokratik Partisi'nin (NPD) ikinci kez kapatılması girişimine sıcak bakmayan Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, şimdi bu partinin kapatılması konusunda görüşmelere açık olduğunu açıkladı. Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) bakan, kapatma için yasal şartların yerine gelip gelmediğini araştırmak istediğini bildirdi.

ZİVER ERMİŞ / CİHAN 167 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret138477
Hava Durumu
Saat