• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İki hafta içinde Etiyopya ve Afrika ziyaretlerini gerçekleştirecek olan Dışişleri Bakanı, Somali’deki açlık dolayısıyla İslam Konferansı Örgütü’ne çağrı yaptı.

Türkiye, açlıktan her gün onlarca kişinin hayatını kaybettiği Afrika’ya yardım için İslam Konferansı Örgütü’nü (İslam İşbirliği Teşkilatı) acil toplantıya çağırdı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “İslam Konferansı Örgütü’nün acilen devreye girmesini istiyoruz” dedi.

Davutoğlu, cuma namazını kıldığı Balgat’taki Barbaros Camii çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, Afrika gezisinin ne zaman olacağının kesinleşip kesinleşmediğini sorması üzerine Davutoğlu, hazırlıkları sürdürdüklerini, Etiyopya ve Güney Afrika’ya planlanmış bir ziyaretleri olduğunu, bu ziyarete Kenya ve bazı ülkelerin eklenebileceğini ifade etti. Bu kararı Milli Güvenlik Kurulu takvimine paralel olarak alacaklarını ifade eden Davutoğlu, “ayın onbeşinden sonra yirmisi civarında bir tarihte” geziyi yapacaklarını kaydetti.

İslam Örgütü devreye girmeli

Davutoğlu, “İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu ile bir görüşmem oldu. İslam Konferansı Örgütü’nü Türkiye olarak acil bir toplantıya çağırdık, Afrika’daki açlık dolayısıyla. Özellikle yürütme kurulu çerçevesinde, ya İstanbul’da ya Cidde’de. Ama İslam Konferansı Örgütü’nün acilen devreye girmesini istiyoruz. Diğer çalışmalarımız Diyanet İşleri Başkanlığımız, TİKA, Kızılay ve diğer kurumlarımızla zaten sürüyor. Dün Sağlık Bakanımız ile de görüşme gerçekleştirdik. Sağlık açısından yapılacak faaliyetlerle ilgili. İnşallah bütün bunları gözeterek, Afrika’daki kardeşlerimizin Ramazan’daki ihtiyaçlarını karşılamaya büyük bir özen gösteririz, çaba gösteririz” dedi.

Suriye yönetimine çağrı

“Suriye’deki son gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Büyükelçiliğin tahliyesi söz konusu mu?” sorusu üzerine de Davutoğlu, şunları söyledi: “Yok, şu anda değil. Ancak, Suriye’deki gelişmeler daha önce de vurguladığım gibi kabul edilemez. Özellikle bugün, tabii Ramazan’ın ilk cuması, ümit ederiz son birkaç gün içinde yaşananlar tekrar edilmez. Daha önce de söylediğimiz gibi Hama gibi çok yoğun yerleşimin olduğu yerlerde, ağır silahlar ve tanklarla yapılan operasyonların hiçbir meşru gösterilecek tarafı olamaz. Söz konusu olamaz. Yöntem de yanlıştır, zamanlama da yanlıştır. Çok yakından takip ediyoruz ve gerekli, her türlü bundan sonra atılacak adımlar konusunda çalışmaları yürütüyoruz. Ancak Suriye’nin, gerek uluslararası toplumu gerekse Türkiye’den gelen bu net mesajları çok ciddiye alması gerekir ve bu şiddet ortamını bir an önce durdurması gerekir.”

Hizbullah silahlarına doğrulama

Davutoğlu, İran’dan Suriye’ye giden silah yüklü bir kamyonun Türkiye’de durdurulduğu iddialarının doğru olup olmadığının sorulması üzerine, “Böyle bir bilgi bizde de var ve gerekli tahkikat yapılıyor. Dolayısıyla tabii hukuki çerçevede konu araştırılıyor. Detaylı bilgiyi gerektiğinde sizlere de veririm” dedi. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından yürütülen petrol arama faaliyetlerinin sorulması üzerine de Davutoğlu şunları söyledi: “Kıbrıs sorunu çözülmeden ve adada bütün adayı temsil eden bir yönetim oluşmadan, adanın doğal kaynakları üzerinde veya denizdeki bölgeler üzerinde herhangi bir tasarrufta bulunma hakkına kimse sahip değildir. Türkiye’nin tutumu da nettir. Bu konuda gerekli tepkiyi gösteririz, eğer daha ileri adımlar söz konusu olursa.”174 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret138477
Hava Durumu
Saat