• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Siyonist İsrail, devletin Yahudi karakterini güçlendirmek için ülkede İbranice dışındaki dilleri yasaklamayı planlıyor.

Siyonist İsrail, devletin Yahudi karakterini güçlendirmek için ülkede İbranice dışındaki dilleri yasaklamayı planlıyor. Geçtiğimiz hafta çeşitli partilerden 40 milletvekilinin imzasıyla İsrail parlamentosuna sunulan yeni bir kanun tasarısı Arapçanın resmi olarak tümüyle yasaklanmasını öngörüyor.

7 MİLYON İSRAİL VATANDAŞININ 1,5 MİLYONU ARAP

Temel vatandaşlık haklarının yeniden düzenlenmesini amaçlayan tasarıyla İsrail’in resmi olarak tek dilinin İbranice olması isteniyor. Ancak siyonist işgal nedeniyle 7 milyon nüfuslu İsrail sınırları içinde 1,5 milyondan fazla İsrail vatandaşı Arap yaşıyor. Yıllardır topraklarını işgal ettiği Araplara, siyonist içerikli ulusal marşını söyletmek için dayatmada bulunan İsrail, şimdi dillerini de yasaklamayı planlıyor. Kadima, Likud ve İsrail Evimiz partileri milletvekilleri tarafından verilen ve kabul edilmesine kesin gözüyle bakılan kanun teklifinin temel insan haklarına aykırı olduğu ifade ediliyor.

TEVRAT MAHKEMEDE KANUN OLSUN

Tasarıyı veren milletvekilleri ise bununla İsrail’in Yahudi karakterini ve dünyanın dört bir yanından toplanan İsrail vatandaşları arasında “ulus” bilinci oluşturmak istediklerini ifade ediyorlar. Tasarı, başka düzenlemeleri de öngörüyor. Tasarıyla, “mahkemelerde meri kanunların yeterli olmadığı durumlarda Tevrat ve diğer Yahudi hukuk literatürüne başvurulmasına imkân verilmesi” öneriliyor.

ASİMİLE EDEMEZSEK İNTİHAR EDERİZ

İsrail sınırları içindeki Filistinli nüfusu tehcir etmek için sürekli baskı uygulayan İsrail kanunlarına göre dünyanın başka ülkelerindeki Yahudilere İsrail’e yerleşme hakkı “doğal bir hak” olarak tanınıyor. Ancak gelenlerin Yahudi kimliğinden çok uzak olmaları ve İsrail’de de kendi aralarında getto hayatı yaşamaları nedeniyle hâlâ bir “İsrail ulusu” fikri oluşmamış durumda. Siyonistler, toplumun ortak bir Yahudi kimliğinde asimile edilememesinin İsrail için intihar olacağını savunuyor. Başbakan Netanyahu geçtiğimiz yıl bir konuşmasında, İsrail’de binlerce illegal mülteci olduğunu iddia ederek bunun İsrailli kimliğini tehdit ettiğini ileri sürmüştü. İsrail’de özellikle Rus Yahudileri ile ilgili sorunlar yaşanıyor.

Sovyetler Birliği’nin çökmesiyle İsrail 1990’larda, Filistinli genç nüfusa karşı Rusya’dan yaklaşık 1 milyon Rus Yahudisi’ni İsrail’e getirmişti. Rus Yahudileri, tıpkı ilk Siyonist liderlerin hayalindeki “ideal Yahudi tipi” gibi Avrupalı, sarışın, eğitimli, Aşkenazi idiler. Ancak İsrail’e önce gelenler Rusya’dan gelenleri benimsemekte zorlandılar. Kültürleri, dilleri ve gelenekleriyle İsrail’in genel yapısına hiç uymayan Rus Yahudileri, İsrail devleti tarafından da etiketlendi; nüfus cüzdanlarına “Yahudi” yerine “Rus” yazıldı. Eğitim düzeyi oldukça yüksekti, ancak İbranice bilmiyorlardı. Çoğu İsrail’e belli bir yaşta geldiği için, İbraniceyi öğrenip aktif şekilde kullanmaya da imkân bulamadılar. İbranice bilmemenin doğal bir etkisi olarak, Rusya’dan gelen Yahudilerin neredeyse hiçbiri İsrail’in kaliteli eğitim-öğretim kurumlarında ya da saygın şirketlerinde kendilerine yer bulamadılar. Bu, Rusya’dan gelen Yahudilerin, kendi içlerinde gettolara kapanmasına, Rusça okuyup-yazmalarına, Rusça eğitim yapan okullar kurmalarına, Rusça gazete-dergi vb. çıkararak kendi aralarında iletişim kurmalarına yol açtı. Rusça bugün, İsrail ordusunda İbraniceden sonra en yaygın dil durumunda. Genç askerlerin birçoğu -İbranice bilseler de- kendi aralarında Rusça konuşmayı tercih ediyorlar.

Öte yandan tasarı daha kabul edilmeden İsrail’de bir hemşirelik okulu, okul içinde Arapça ve Rusça konuşulmasını yasakladığını duyurdu. Yediod Ahranod gazetesinin haberine göre Askelon kentindeki okulun yönetimi, Arapça ve Rusça konuşan öğrencilerin eğitimde kargaşaya yol açtıklarını iddia etti. Öğrenciler ise yasakla okul yönetiminin Arap ve Rusların hemşirelik eğitimi almasını önlemeyi amaçladıklarını dile getiriyorlar. Söz konusu okul yönetiminin daha önce de hemşirelere hastalarla İbranice dışında bir dille konuşmalarını yasakladığı ifade ediliyor.

YENİ AKİT 183 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret138455
Hava Durumu
Saat