• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Arap Birliği Şam'ı resmen kınadı. Suudi Kralı da Suriye'yi protestoculara karşı orantısız güç kullanmakla suçladı, büyükelçilerini çağırdı.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Suriye'de kan akıtılmasına son verilmesini talep ederek, bu ülkedeki büyükelçilerini geri çağırdıklarını açıkladı.

Kral Abdullah, El Arabiye TV tarafından yayımlanan yazılı açıklamasında, "Suriye'deki gelişmeler Suudi Arabistan tarafından kabul edilemez" diyerek, Suriye yönetiminin protestoculara karşı orantısız güç kullandığını ifade etti.

Açıklamada, "Suriye, çok geç olmadan geniş düşünmeli ve sadece sözle değil, pratikte de reformları başlatmalı ve uygulamalı" denildi. Kral Abdullah açıklamasında, ''Suriye'nin ya aklın yolunu seçeceğini, ya da kargaşa ve kayıpların derinliklerine sürükleneceği'' uyarısını da kaydetti.

Kral Abdullah Şam'daki büyükelçisinin ''danışmalarda bulunmak üzere'' Riyad'a geri döneceğini kaydetti.

Abdullah'ın açıklamasından kısa bir süre önce de, Arap Birliği, Riyad'dan gelen duyuruyla eş zamanlı olduğu anlaşılan bir hamleyle, ilk kez Suriye'deki şiddet olaylarını kınayan bir resmi bir bildiri açıkladı.

Türkiye'de de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şam'a ''sabrımız taşıyor'' mesajı verirken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Esad yönetimini uyarmak üzere salı günü Şam'a gideceğini duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Beşar Esad ise güvenlik güçlerinin operasyonlarını savunarak, 'Suriye reform yolunda' diye konuştu. Esad 'Yolları kesip, kentleri kordon altına alıp halkı terörize eden suçluların hakkından gelmek devletin görevidir' dedi.160 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret138557
Hava Durumu
Saat