• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Diyanet'in başlattığı Afrika'ya yardım kampanyasına duyulan ilgi Prof. Görmez'i memnun etti.

Açlığın baş gösterdiği ülkelerin başında Somali geliyor ve Türkiye'de farklı kurum ve kuruluşlar yardım kampanyaları düzenliyor.

Başbakan Erdoğan'ın çağrısı ile başlatılan kampanyada toplanan miktar akşam saatlerinde açıklandı.

Başbakanlıkça 3 milyon 750 bin 536 lira, Diyanet İşleri Başkanlığınca 15 milyon 922 bin 588 lira olmak üzere toplam 19 milyon 673 bin 124 lira Afrika için toplandı.

Yaşanan insanlık dramıyla ilgili bugün Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'den açıklama geldi.

Kampanyaya 1 milyon TL bağışlayan TOBB'un Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu ile birlikte basının karşısına çıkan Prof. Görmez şunları söyledi:

''Hiç kimse Afrika'daki açlığı sadece kuraklıkla izah edemez. Küresel ölçekte bütün insanlığın içine düştüğü açgözlülük öyle zannediyorum ki Afrika'daki açlığın birinci sebebidir. Yaklaşık 100 yıl, 1840'lardan 1960'lara kadar Somali topraklarını, 3 ülke ayrı ayrı dönemlerde sömürgeleştirmiş ve zaman zaman da zor durumda kaldıklarında ülkeyi sömürge olarak birbirine satmışlardır.

Dolayısıyla son yüzyılda insanlık kendisine yeni bir hayat kurarken, yeni bir hayatı inşa ederken, 100 yıl bu toprakların sömürge altında yaşamasının, bu kuraklıkta, bu kıtlıkta bu açlıkta, hiç mi payı yok? Ayrıca bugün insanlığın merhamet kıtlığının, bu kıtlıkta payı yok mudur? Yüreklerindeki kuraklığın bu kuraklıkta payı yok mu?

Aynı şekilde topraklarında petrol fışkıran dost ve kardeş İslam ülkeleri... Bütün İslam ülkelerin din adamları, dini kurumları, dini liderleri... Sivil toplum örgütleri, yöneticileri, biz Müslümanlar... Son 3 ay içerisinde açlıktan ölen 23 bin çocuğun hesabını Yüce Yaradan'a nasıl veririz? Herkesin bu soruyu kendisine sorması lazım.'' 192 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret137965
Hava Durumu
Saat