• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye ziyareti dönüşü Esenboğa Havalimanı'nda konuşan Davutoğlu, akan kanın durması ve halkın istekleri doğrultusunda reform yapılması için gerekenleri paylaştıklarını söyledi.

Suriye ziyareti dönüşü Esenboğa Havalimanı'nda konuşan Davutoğlu, akan kanın durması ve halkın istekleri doğrultusunda reform yapılması için gerekenleri paylaştıklarını söyledi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Şam yönetimini de bir kez daha uyardı.

Dünyanın pür dikkat izlediği görüşme, 6 saatten uzun sürdü. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye lideri Beşşar Esed ile hem başbaşa hem de heyetlerarası görüşmeler yaptı. Davutoğlu, ayrıntıları ayağının tozu ile Ankara'ya inişinde paylaştı.

"Çok Somut Konular Konuşuldu"

Reform için yapılması gerekenleri konuştuklarını söyleyen Davutoğlu, "Kanın durması sivil kayıpların durması ve ileri ki dönemde de halkın talepleri doğrultusunda reform için yapılması gerekenleri paylaştık, çok somut konular konuştuk, tek tek detaylar üzerinde durduk, çok detaylı açık görüşlü bir toplantı gerçekleştirdik" dedi.

Suriye ile temasların süreceğini belirten Davutoğlu, saatler süren bir toplantıya ilişkin söylentilere itibar edilmemesini istedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Bütün hususlar ele alındı ancak detaylara girmeyi uygun görmüyorum. Ordu ile halkın karşıkarşıya gelmemesi ve Hama'da olduğu gibi benzer gerilimlerin yaşanmaması için atılabilecek adımları en açık şeffaf ve net şekilde paylaşma imkanı bulduk" şeklinde konuştu.

Görüşme sırasında, Esed'in, terörist gruplara merhamet gösterilmeyeceğini söylediği şeklinde haberler de Davutoğlu'na soruldu.

Ahmet Davutoğlu, Suriye Devlet Başkanı Esed'in konuşması sırasında bu şeklide bir ifade kullanmadığını söyledi.

CHP'ye Tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "taşeron" eleştirisine de sert tepki gösteren Davutoğlu, "Sadece ve sadece Türkiye'nin mesajlarını ilettik. Ana muhalefet partisi liderine yakışmamıştır. Hiçbir TC dışişleri bakanı herhangi bir başka devletin taşeronu olmamıştır olmayacaktır" ifadesini kullandı.

"Artık Günler Önemli"

Şam yönetimini bir kez daha uyaran Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Artık önümüzde aylar değil, günler var" dedi.

Davutoğlu, "Beklenti oluşturmak istemiyorum ama önümüzdeki günlerde aylarda değil. Kritik bir süreçten geçiyoruz, günler önemli. Artık atılacak adımlarla süreç netlik kazanacaktır" şeklinde konuştu. (TRT) 168 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret138477
Hava Durumu
Saat