• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Libya hükümeti, başkent Trablus'un doğusunda gerçekleştirilen NATO hava saldırılarında 85 sivilin öldüğünü söyledi ve ülkede üç günlük yas ilan etti.

Hava saldırısı, isyancı kuvvetlerin birkaç haftadır ele geçirmeye çalıştığı Zlitan kasabasının yakınlarındaki Majar köyünde gerçekleştirildi.

NATO, saldırının Zlitan'ın güneyindeki bir askeri bölgeye düzenlendiğini ve saldırılar sırasında sivillerin öldüğüne ilişkin bir kanıt olmadığını açıkladı.

Libya hükümeti tarafından saldırının gerçekleştirildiği bölgeye götürülen BBC muhabiri Matthew Price, defin törenleri sırasında 20'yi aşkın tabut olduğunu ve silah sesleri duyulduğunu aktarıyor.

Price, Libya hükümetinin saldırıda 33 çocuğun öldüğünü söylediğini ancak buna ilişkin bir kanıt sunmadığını da ekliyor.

Ancak hava saldırısı gerçekleştiğinin belli olduğunu söyleyen Price, yerde beton yığınları olduğunu, yatak, kanepe ve okul kitaplarından kalan parçaların sokaklarda görülebildiğini söylüyor.

Price, saldırıda yaralananlardan olduğu söylenen Salwa Jawoo ile hastanede konuştuğunda omuzunun kırık olduğunu ve suratında kesikler bulunduğunu anlatıyor.

Jawoo, Price'a yaptığı açıklamada, "Burada askeri bir kamp yok, yalnızca biz varız. Saldırıda annem ve iki kızkardeşim öldü." dedi.

Price Zlitan morgunda 30 cesedin sergilendiğini, bunların çoğunun genç yaşta erkekler olduğunu ancak aralarında iki kadın ve iki çocuğun da olduğunu ifade ediyor.

(BBC)148 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret138448
Hava Durumu
Saat