• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Amerikan insansız uçaklarının, Güney Veziristan bölgesinde düzenlediği saldırılarda 25 kişi yaşamını yitirdi.

ABD uçakları Veziristan'ı yerle bir ediyor. Bugün sahurda düzenlenen saldırılarda 25 kişi yaşamını yitirdi.

ABD'ye karşı direnişi sürdüren etkin gruplardan Hakkani hareketi üyelerini hedef alan saldırıda Özbek ve Çeçen asıllılar da olmak üzere bazı yabancı savaşçıların da yaşamını yitirdiği bildirildi.  

Saldırının Kuzey Veziristan'ın Miranşah bölgesinde gerçekleştiği Afgan-Rus harbinde sovyetlere karşı savaşan Afgan İslami hareketlerinden Sıracuddin Hakkani grubunu hedef aldığı bildirildi.
Saldırıda 8 yabancı savaşçının da yaralandığı bütün yaralıların durumunun oldukça ağır olduğu gelen haberler arasında. Yaşamını yitirenler arasında kadın ve çocukların da bulunduğu bildiriliyor.

Güney Veziristan bölgesi, Taliban militanlarının ülkedeki en etkili olduğu yerlerin başında geliyor.

ABD Uranyum ve Kimyasal Kullanıyor

Taliban'ın kontrolündeki Güney Veziristan eyaletinin değişik şehirlerinde insansız uçakların attığı bombalar sonucu kanser vakalarının had safhaya çıktığı bir çok çocuğun vücutlarında çıkan garip yaralar sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Bölgede görev yapan doktorlar son yıllarda artan insansız uçak saldırılarına paralel olarak bir çok kişinin kanser ve anlam verilemeyen hastalıklarla boğuştuğunu bir çok bebeğin ise sakat doğduğunu bildirdiler.

Yardım çağrısı yapan bölge sakinleri ABD'nin bir halkı cezalandırdığını ve sivil asker ayrımı yapmadan uçak saldırıları düzenlediğini bildiriyorlar. Veziristan'da hemen hemen her gün insansız uçak saldırısı düzenleniyor.

Ülke'de aşiret yetkililer geçtiğimiz günlerde büyük eylemler organize ederek Pakistan'dan özgür bir ülke gibi davranmasını talep etmişlerdi. Pakistan Taliban'ı Pakistan'ın İslam şeriatına geçmesini ve ABD ile beraber düzenlediği insansız uçak saldırılarına son vermesini istiyor.

Pakistan son on yıldır ABD'nin bölgede yürüttüğü savaşta ve Taliban iktidarının düşmesinde ABD ile müttefik durumunda.

Pakistan'ı meşgul etmemesi ve dikkatini Taliban'a karşı savaşa odaklaması için Hindistan'a daha ılımlı politikalar izlemesi baskısı yapan ABD başkent İslamabad'da Pakistan ordusunun Lal Mescidi'den düzenlediğş saldırıda yüzlerce üniversite öğrencisini öldürmesine destek vermişti.

ABD her yıl Pakistan bu rölünden dolayı 1.5 miyar dolarlık askeri destek ve para veriyor. Bilindiği gibi Pakistan El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in de yaşamını yitirdiği ABD saldırısına istihbarad desteği vermiş ve ABD'ye ülke topraklarında operasyon izni vermişti.

Kaynak: PressMedya

 


216 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret137965
Hava Durumu
Saat