• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Sarakıp ve Kusayr’e giren Suriye ordusunun sivillerin üzerine ateş açtığı, açılan ateş sonucu çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı gelen haberler arasında.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın yaptığı 6.5 saatlik kritik görüşme sonrası, Suriye ordusunun, büyük katliam gerçekleştirdiği, yakıp-yıktığı Hama’dan çekildiğini açıklamasının ardından Hama’da incelemelerde bulunacak gazeteci grubunun Babel Hava sınır kapısından Suriye’ye geçtiği sıralarda, ordunun ülkenin kuzeyindeki Sarakıp ve Kusayr şehirlerine girdiği bildirildi.

Sarakıp ve Kusayr’e giren Suriye ordusunun sivillerin üzerine ateş açtığı, açılan ateş sonucu çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı gelen haberler arasında.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın yaptığı 6,5 saatlik kritik görüşme sonrası ordunun Hama’dan çekildiğinin açıklamasının ardından bu şehirde incelemelerde bulunacak gazeteci grubu, Babel Hava sınır kapısından Suriye’ye geçtiği sıralarda, Suriye ordu birliklerinin, ülkenin kuzeyindeki Sarakıp ve Kusayr kentlerine girdiği bildirildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, dün sabah erken saatlerde otobüslerle gelen askerlerin tank ve zırhlı araçlarla Sarakıp kentine girdiğini açıkladı. Askerlerin kente girmesinin hemen ardından da silah sesleri duyulduğu belirtildi. Kentte her akşam teravih namazından sonra gösteriler düzenlendiği bilgisi de verildi. Suriye askerlerinin, kente girdikten sonra evlere düzenlediği baskınlarda ise 35’i küçük yaşta 100 kişiyi tutukladığı belirtildi. Elektriklerin kesildiği kentte evlerin zorla giren askerler tarafından tek tek arandığı kaydedildi.

Suriye askerlerinin dün girdiği bir diğer şehir ise daha güneydeki Humus vilayetinin Kusayr kasabası oldu. Kentte bütün iletişim hatlarının kesildiği ve vatandaşlarının evlerini terk ederek açık arazilere kaçtıkları bildirildi. İnsan hakları eylemcileri ise, askerlerin tank desteğinde girdiği Kusayr kasabasında, Bassatin bölgesine kaçmaya çalışan halkın üzerine ateş açtığını ve beş sivilin öldüğünü söyledi. Suriye askerleri son olarak Humus kentinin Baba Amro mahallesinde 18 göstericiyi öldürmüştü.

Saldırıda yaralananların sayısı ise 100’ü geçmiş ve burada da halkın evlerini terk edip daha güvenli yerlere kaçmaya çalıştığı bildirilmişti.

Halen birçok kentte teravih namazlarından sonra gösteriler düzenlendiği bilgisi de geliyor.

Irak’ta ABD’li askerlerin El Kaide güçlerini etkisiz hale getirmek için kutsal mekanlara ateş etmesiyle ilgili görüntüler belleklerden henüz silinmemişken benzeri görüntüler Suriye’de de kameralara yansıdı. Suriye’de muhaliflerin iktidara karşı gösterileri devam ederken, ülkeden gelen görüntüler izleyenleri şaşırtacak cinsten. Deir Ez-Zor’da Esad’a bağlı askerler, bu defa kutsal mekanları kendilerine hedef seçti. Kentte bulunan Osman bin Affan Camii’ne uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Caminin minaresi açılan ateşle yıkılırken, çevredeki kalabalık ‘Allah-u Ekber’ nidalarıyla yapılan saldırıya tepkilerini gösterdi. (Yeni Akit) 184 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret138452
Hava Durumu
Saat