• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Türkiye genelinde Somali için kapsamlı bir yardım kampanyası başlarken, halkın bu duyarlılığını çok farklı biçimlerde siyasi analizlere tabi tutan çevrelerin olduğu da anlaşıldı.

CHP bünyesinde Somali için yapılacak yardım kampanyalarına izin verilmediği ve bütün dünyanın alarma geçtiği Somali duyarlılığının AK Parti’nin gündem saptırmak için yürürlüğe koyduğu suni bir proje olduğunun iddia edildiği ortaya çıktı.

BÖYLE DÜŞÜNEN DE VAR

Bu konuda geçtiğimiz hafta başında CHP’nin kadın ve gençlik örgütlerinin Somali için bir kampanya başlatmasına ilişkin talepleri genel merkeze iletilmişti. Bu talepler önceki günkü CHP MYK’sında ele alındı ve CHP bünyesinde bu tür bir kampanyanın uygun olmayacağı kararına varıldığı öğrenildi. Buna gerekçe olarak ise “Somali’nin AK Parti tarafından bir gündem saptırma aracı olarak kullanıldığının” ileri sürüldüğü belirtildi.

İŞTE GEREKÇE: “AK PARTİ SOMALİ İLE TÜRKİYE’DEKİ AÇLIĞI GÖZDEN KAÇIRIYOR”

Yeni CHP’nin gayri resmi, Gürsel Tekin’in ise kişisel web sitesi gibi yayın yapan, gazeteci Barış Yarkadaş’ın yönettiği gercekgundem.com’da da alınan bu kararın gerekçesi manşetten şöyle izah edilmeye çalışıldı: “Erdoğan ve yandaşları gözümüzü boyamak için ‘Lüks iftar sofralarında israfta bulunmayın, Somali’ye yardım yapın çağrısında bulunuyor. AKP beslemesi medya, günlerden bu yana Somali’yi ekranlara getirerek, hükümetin ‘yardım çağrısı’na destek istiyor. AKP medyası, Somali’deki açlığı ön plana çıkartarak, Türkiye’deki yoksulluğu gözlerden kaçırmayı hedefliyor.”

“İŞGAL İÇİN ZEMİN HAZIRLANIYOR”

Yarkadaş tarafından kaleme alınan yazıda, şu ifadeler dikkat çekti: “Türkiye’nin tüm kâr eden kamu kurum ve kuruluşlarını yıllardan bu yana ABD-AB’nin çıkarlarına sunan ve özelleştirmeyi pervasızca yapan hükümet, kaynaklar tükenince şimdi Arap halklarını pazarlık unsuru haline getiriyor. Tüm bu ‘günahlar’ ise emperyalistlerin topraklarına ve gıdalarına el koyması yüzünden aç kalan Somali halkının dramı ön plana çıkartılarak unutturulmaya çalışılıyor... AKP iktidarı, emperyalizmin gönüllü taşeronu olduğunu, Somali üzerinden yaptığı ‘duygu sömürüsü’ ile örtmeye çalışıyor. AKP medyası, Somali’deki açlığı ön plana çıkartarak, Türkiye’deki yoksulluğu gözlerden kaçırmayı hedefliyor...”

O HALDE DÜNYAYI KİM HAREKETE GEÇİRDİ?

CHP çevreleri, Somali’nin AK Parti tarafından uydurulmuş bir gündem saptırma aracı olduğunu ileri sürerken, bu ayın başında BM’nin yaptığı acil yardım çağrısı üzerine 25’in üzerinde devlet kararıyla, toplam 100’e yakın ülkede Somali için acil eyleme geçildi.

Son 60 yılın en kurak yılını yaşayan, Afrika’nın en fakir ülkelerinden Somali’de halk açlık, kuraklık ve hastalığın pençesinde. Durumun her geçen gün kötüleştiği ve çocuk ölümlerinin hızlandığı bildiriliyor.

Ali Eyvaz / Yeni Akit 232 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret137965
Hava Durumu
Saat