• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Şam ziyaretinin ardından Suriye ordusunun, çekildiği Hama'da şimdilik sessizlik hakim.

Türkiye'den bir grup gazetecinin girmesine izin verilen 700 bin nüfuslu şehirde insanlar evlerine çekilmiş durumda. Şehirde tüm kavşaklar Suriye ordusu ve polis güçleri tarafından kontrol altında. Şehir merkezinde tank görülmüyor fakat Hama'ya yakın bölgelerde ağaçların altında çok sayıda tank göze çarpıyor. Suriyeli yetkililerin rehberliğinde yapılan Hama turu sırasında sokakta görülen insanlar ise 10 gün süren ve 160'tan fazla kişinin öldüğü belirtilen operasyonla ilgili bilgi vermek istemiyor. Yetişkinler, "Muhaberat" korkusuyla dillerine kilit vurmayı tercih ederken, haberi çocuklardan alıyoruz. "Uçaklarla ve roketatarlarla saldırdılar." diyen çocuklar "Esed rejimi yıkılsın!" diye slogan atmaktan da çekinmiyor.

Gazetecilerin şehirde serbestçe dolaşmasına izin verilmiyor. Sadece yetkililerin gösterdiği bölgelerde çekim yapılabiliyor. Suriyeli yetkililer, Hama'da yıkımların yaşandığı bazı bölgelere gazetecileri götürerek, olayları kendi bakış açılarıyla anlatıyor. Asi Nehri'ne cesetlerin atıldığına dair görüntülerde yer alan köprüye yapılan ziyarette, bu cesetlerin askerlere ait olduğu ileri sürülüyor. Gazeteciler ayrıca, yıkılmış karakol binasına da götürüldü.

Hama'da operasyonların hedefi olduğu öne sürülen Hamidiye Camii de basın mensuplarının çekim yapmasına izin verilen yerlerden. Yetkililer, camiye herhangi bir saldırı olmadığını savunsa da caminin, cam ve pencerelerinin yakın zamanda yenilenmiş olması, duvardaki büyük delik aksini anlatıyor. (ÜNAL AYDIN / CİHAN)156 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret138556
Hava Durumu
Saat