• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye'de Baas güçlerinin iki kişiyi öldürdüğü açıklandı... Öte yandan Esad'ın Davoutoğlu'na, askerlere havaya ateş açmalarını emrettiği ancak dinlemediklerini söylediği belirtildi.

Muhalifler, Baas güçlerinin operasyon düzenlediği Şam'ın banliyösü Sakba ile Türkiye sınırına yakın Han Şeikhon kasabasında açılan ateşte iki kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Merkezi Londra'da bulunan İnsan Hakları Gözlem kuruluşu ile Yerel Koordinasyon Komitesi söz konusu can kayıplarını doğruladı.

ESAD'DAN DAVUTOĞLU'NA: ASKERLER BENİ DİNLEMEDİ!

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinde, "Sadece havaya ateş açın dedim ama dinlemediler" itirafında bulunmuş.

Bütün dünyanın takip ettiği Esad-Davutoğlu görüşmesinde Suriye Devlet Başkanı ordusu ile ilgili acı bir itirafta bulunarak, "Sadece havaya ateş açın dedim ama dinlemediler" dedi. Esad, olayları militanların kızıştırdığını öne sürdü.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinde ordusuyla ilgili bir itirafta bulunduğu öğrenildi. Esad, ordusuna "Sivillere ateş açmayın. Kalabalığı dağıtmak için sadece havaya ateş açın" talimatı verdiğini söyledi. Esad, sözünün dinlenmediğini ve ordusuna tamamen hakim olamadığını da itiraf etti.

Esad, görüştüğü Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika'nın BM diplomatik temsilcilerine de güvenlik güçleri tarafından "bazı hataların" ortaya konduğunu söylemişti. Esad'ın Davutoğlu ile yaptığı görüşmede verdiği sözlerin ardından önceki gün gece yarısı Hama ve Humus'a tankların yeniden girdiği haberi üzerine Ankara yeniden alarma geçti. Esad, silahlı grubun karakol bastığını ve askerlere saldırdığını belirtirken, bunun askerlerin de savunma psikolojisine geçmesine neden olduğunu şöyle anlattı:

"Askerler çıkan olaylara, birkaç militanın, güvenlik güçlerini sniperlarla vurmasına kadar müdahale etmiyorlar. Ancak arkadaşları vurulduğunda çatışmalar büyüyor. Bu süreci kontrol ederken hatalarımız oldu." Esad, halkın gösteri yapmasına karşı olmadığını ancak militanların olayları kızıştırdığını savundu. Esad'ın bu savunması karşısında Davutoğlu da, "Kollektif cezalandırma yöntemini bırakın" uyarısını tekrarlarken, Türkiye'nin de askeri operasyonlar yaptığı ancak sivilleri öldürmediğini belirtti. Türkiye'nin öncelikli hedefinin akan kanın durması olduğunu vurgulayan Davutoğlu'na, Esad şu itirafda bulundu: "Süreçte hatalarımız oldu. Sivillere karşı aşırı güç kullanıldı. Ordunun bu tür toplu gösterilere karşı eğitimsiz olması can kayıplarını arttırdı."

DANIŞMANINI SUSTURDU

Görüşmede ilk sözü alan Davutoğlu, uluslararası kamuoyunda infial oluştuğunu dile getirirken, görüşmede bulunan ve daha önce "Eğer sert bir mesajla gelirse, daha sert bir yanıt alır" diyen Siyaset ve Medya Danışmanı Buseyna Şaban araya girmeye çalıştı. Bunun üzerine Esad, "Bekleyin, sözlerini sonuna kadar dinleyin" diyerek danışmanını susturdu. Davutoğlu da Şaban'ın sözlerini anımsatarak, "Dost acı söyler" hatırlatması yaptı.

Suriye'nin 2005 yılında ABD tarafından şer ekseninde gösterildiğinde bile Türkiye'nin desteğinin devam ettiğini hatırlatan Davutoğlu'na Esad, "Dostluğunuzdan eminiz" yanıtını verdi. Davutoğlu'nun Suriye ziyaretinin tarihi Başbakan Tayyip Erdoğan'ın cumartesi günü Davutoğlu ile yaptığı görüşmeden sonra belli oldu. Şam, Salı gününü iletirken "İftara da kalın" davetinde bulundu. Ancak Ankara en başından itibaren bu öneriye sıcak yaklaşmadı.131 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret137965
Hava Durumu
Saat