• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İnsan Hakları İzleme Örgütü Kırgızistan polisini ülkedeki Özbek asıllı kişileri kaçırıp işkence yaparak fidye almakla suçladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Kırgızistan polisini ülkedeki Özbek asıllı kişileri kaçırıp işkence yaparak fidye almakla suçladı.

Bu tür yedi vakayı belgelediklerini açıklayan ABD merkezli örgüt, son hafta içinde bir kişinin polis karakolunda ciddi şekilde dövüldükten sonra hayatını kaybettiğini de açıkladı.

Dava ile ilgili cezai soruşturma başlatıldığını da aktaran insan hakları örgütü, yetkililerin etnik gerilimi yatıştırmak için daha fazla şey yapmaları gerektiğini de belirtti.

Geçen yıl Kırgızistan'daki Oş kentinde Özbeklerle Kırgızlar arasında çıkan çatışmalarda dört yüzden fazla insan hayatını kaybetmişti.

İşkence gören kişinin ölmeden önce eşine, polisin kendisini 2010 yılı Haziran ayındaki etnik şiddet olaylarıyla bağlantılı suçlar isnat etmekle tehdit ettiğini söylemişti.

İşkencede öldürüldüğü iddia edilen Osmonjon Khalmurzaev'in eşi, polisin kocasından altı bin dolar para istediğini söyledi.

Khalmurzaev 7 Ağustos günü evinden tutuklama emri göstermeyen polisler tarafından alınmıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Khalmurzaev'in ailesinin hâlâ tehdit altında olduğunu ve korunmaları gerektiğini de ifade ediyor.

Ailenin avukatı yaptığı açıklamada, Khalmurzaev'i gözaltına aldığı ve işkence yaptığı iddia edilen üç polis memurunun henüz hiçbir şekilde sorgulanmadıklarını belirtmişti.

BBC 



273 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret138449
Hava Durumu
Saat