• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Uzmanlara göre Londra'da yaşanan şiddet olaylarının birden fazla sebebi var. İşte o sebeplerden bazıları:

İngiltere'nin başkenti Londra'da son günlerde yaşanan olaylar sosyolog ve uzmanların gündeminde. Bir anda ortaya çıkan bu olayların gelişmesinde değişik faktörlerin etkisi konuşuluyor. Uzmanlara göre yaşanan bu şiddet olaylarının birden fazla sebebi var.

İşte bunlardan bazıları...

Sosyal Dışlanma
Ayaklanmalara karışan gençlerin kendilerini, var olan topluma ve o toplumun değerlerine ait hissetmediklerinin etkisi tartışılıyor. Gençler, "devamlı aşağılandıkları, mülk zengini bir toplumun içinde devamlı mülksüzleştirildikleri" hissi içinde.

Babanın Eksikliği
Bu olaylara karışanların hayatında erkek rol modellerin eksikliği yatıyor olabilir. Hapisteki genç suçluların pek çoğunda olduğu gibi, bu olaylara karışan çete üyelerinin de bir ortak noktası var: o da evde, başlarında bir baba figürünün bulunmaması.

Harcama Kesintileri
Eğer harcamalarda dev kesintiler yapıyorsanız, her zaman bunlara karşı son yaşanan türden bir isyanın olması ihtimali vardır.

Polisin Yetersizliği
Polisin "tazyikli su" kullanmasına izin verilmemesini "delilik" diye nitelendirildi. İngiltere Başbakanı David Cameron da polisin süreci iyi yönetemediği kanaatinde...

Irkçılık
Şiddet olayları, 29 yaşındaki siyah bir genç, Mark Duggan'ın Cumartesi günü polis tarafından öldürülmesiyle başladı.Çok sayıda siyah erkek ve kadın, ilgileri olmadığı halde suçlu muamelesi gördü. Bu son ayaklanmaların sebebi bu değil ama payı var.

Çete Kültürü
Bazı uzmanlar, rap müzikle ilişkilendirilen, şiddeti öven, polis ve ebeveynden ise nefrete dayalı bir kültürün etkisi olduğunu savunuyor. Yaşananlardan bu kültürü sorumlu tutuyor.

Tüketim Kültürü
İnsanların sahip oldukları hiçbir şey olmadığında olan budur, güçlerinin yetmediği şeyler, devamlı gözlerinin önünde olursa ve günün birinde bunları alma imkanlarının olabileceğine inanmalarını gerektirecek hiçbir sebep yoksa, bu yaşanır.

Fırsatlardan Yararlanma
Ayaklanmaya bulaşanların sayısı arttıkça, diğerleri de onlara katılma isteği duyuyor, yüzlerce kişinin arasında bir kişinin yakalanmasını imkansız görüyorlar.

Sosyal Medya Faktörü
Suç vakalarının örgütlenmesinde sosyal medya ağlarının kullanıldığı en çok tartışılan konulardan biri. Bilhassa gençler sosyal etkileşimde teknoloji kullanmayı tercih ediyor.

Sosyal Yardımlara Bağımlılık
Uzmanlara göre sosyal yardımlara bağımlı olan gençler kendilerinde bir takım eksiklerin olduğu hissine kapılabiliyor. Bunun dışavurumu da değişik şekillerde olabiliyor.

(BBC)186 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret138447
Hava Durumu
Saat