• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman’ın "Tahammül mü, hoş görmek mi?" başlıklı yazısı, laikçi çevrelerin ardından PKK’yi de rahatsız etti.

PKK’nın yayın organı, Hayrettin Karaman’ın "İslam'a inanmayanlar kendi inançlarını serbestçe uygulayabilirler; ama bu uygulama Müslümanların hayat, ahlak ve dindarlıklarını, nesillerin eğitimini olumsuz etkileyecekse -İslam toplumunda- ‘onların aykırı fiilleri için özel mekanlar ihdas edilmek gibi’ tedbirlere başvurulur" şeklindeki yorumunu "taammüden provokasyon" olarak değerlendirdi.

İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman’ın laikçi çevreleri rahatsız eden "Tahammül mü, hoş görmek mi?" başlıklı yazısına bir tepki de PKK’nın yayın organından geldi. Prof. Karaman gündemdeki yazısında "İslam'a inanmayanlar kendi inançlarını serbestçe uygulayabilirler; ama bu uygulama Müslümanların hayat, ahlak ve dindarlıklarını, nesillerin eğitimini olumsuz etkileyecekse -İslam toplumunda- ‘onların aykırı fiilleri için özel mekanlar ihdas edilmek gibi’ tedbirlere başvurulur" yorumunda bulunmuştu. Karaman’ın bu yazısı "Müslüman gibi yaşamayanlara özel bölge tavsiyesi" yollu yorumlar üzerinden tartışma konusu olmuştu. Hürriyet’ten Ertuğrul Özkök gibi isimlerden gelen tepkilerin ardından PKK’nın yayın organı da Karaman’ın bu yazısından rahatsız oldu.

PKK’nın yayın organı FHA’da yayınlanan Mehdi Atay imzalı analizde, Karaman’ın bu yazısı "taammüden provokasyon" olarak değerlendirildi. Yazıda "Karaman'ın soyunduğu toplum mühendisliği. Hem de Hitler, Musolini, 12 Eylül faşist rejimi tarzı bir toplum mühendisliği. Karaman, ‘İslamiyet’ üzerinden ‘mümini’, onun ‘ideal’ hayatı üzerinden de kendi toplum mühendisliğini inşa ediyor" denildi.

EŞCİNSELLİK SAVUNMASI

Yazıda ayrıca şu yorumda bulunuldu: "Tahammül mü hoş görmek mi?" ikileminde "tahammülün" sınırını da kendisinin belirleyeceği çok açık görünen Karaman, kumar ve içki kullanımı ile aynı "zararlı" kategoride algıladığı eşcinselliği de "geneleve" kapatmak istiyor. AKP'li Selma Kavaf gibi eşcinselliği, "zararlı" bir durum olarak addeden Karaman'ın, bugüne kadar değinmediği bu konuyu bugün dillendirmesinde AKP'nin aldığı yüzde elli oyun etkisi unutulmamalıdır. Açıktır ki, iktidarın çirkin, rijit, biçimlendirici dili, "İslami kesimin" mazlum dilini yok ediyor."

Furkan Altınok / Yeni Akit 

Hayrettin Karaman'ın söz konusu yazısı274 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret138477
Hava Durumu
Saat