• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in yargılanmasına üç hafta sonra devam edilecek.

Mübarek'in, yolsuzluk ve yüzlerce göstericinin öldürülmesi suçlamalarıyla yargılandığı davada, ikinci duruşma kısa sürdü.

Mahkemeye sedye ile getirildikten sonra sanık bölmesindeki demir kafese konan Hüsnü Mübarek'in yanında yolsuzlukla suçlanan iki oğlu da yer aldı.

Mübarek ve oğulları, kendilerine yöneltilen bütün suçlamaları reddediyorlar.

Naklen yayına son

Yargıç, davayı 5 Eylül tarihine erteleyerek tanıkların ifadelerinin gelecek duruşmada dinlenmeye başlanacağını söyledi.

Yargıç Ahmed Rıfat, Mübarek davasının eski İçişleri Bakanı Habib el-Adli'nin davasıyla birleştirilmesine karar verdiğini söyledi ve mahkemenin bundan böyle televizyonlardan naklen yayınlanmayacağını ilan etti.

Canlı yayın yasağını eleştiren Mübarek karşıtları, mahkemenin tarafsız olup olmadığına ilişkin soru işaretlerini ortadan kaldırmak için davanın kamuoyuna izletilmesi gerektiğini savunuyor.

100'ü aşkın avukatın hazır bulunduğu mahkemede, yargıcın ilk duruşmada olduğu gibi bugün de düzen sağlamakta zor anlar yaşadığı gözlendi.

Mahkeme salonunun yer aldığı Kahire'deki polis akademisi çevresinde binlerce asker ve polis görevlendirildi.

Polis akademisi önünde toplanan Mübarek destekçileri, "Mübarek ölene kadar Mısırlı" ve "Hüsnü Mübarek Saddam değil" sloganları attı.

Gösteriler sırasında öldürülen yaklaşık 850 kişinin ailesi, eski Cumhurbaşkanı'nın görüşme kayıtlarına erişmeyi talep ediyor.

Aileler, polisin göstericileri durdurmak için şiddet kullandığı sırada Mübarek'in yetkililere ne yönde emir verdiğini öğrenmek istiyor.

Mübarek'in göstericilerin öldürülmesi emrini verdiği anlaşılırsa, idam cezasına çarptırılabilir.

Eski cumhurbaşkanı, ilk duruşma boyunca da mahkeme salonundaki demir kafesin içinde yatar haldeydi.

Şubat ayında düzenlenen ayaklanmalar sonrası iktidarı terk eden Mübarek, gösterilerin sürdüğü 18 gün boyunca protestocuların ölümünden sorumlu olmakla suçlanıyor.

Ancak bu suçlamaya Mübarek'in 30 yıllık iktidarı boyunca gerçekleşen başka uygulamalar dahil değil.

Hüsnü Mübarek'in avukatı Ferid el-Dib, mahkemeye 1600 tanığın çağrılması talebinde bulundu. Fakat gözlemciler, yargıcın bu sayıyı azaltacağını tahmin ediyor.

BBC 175 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret137965
Hava Durumu
Saat