• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Mazlumder genel başkanı Ahmet Faruk Ünsal başkanlığındaki Mazlumder heyeti Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer’i ziyaret etti.

Ziyaret sırasında Ahmet Faruk Ünsal Müslümanların taleplerini Ömer Dinçer’e iletti.

1- Anadilde Öğretim: Okul çağına gelen çocuklar hem hakim dilde hem de kendi anadillerinde öğretim almalıdırlar. Buradaki amaçlardan biri anadilde daha kaliteli öğretim yapmak iken, çift dili öğretimin diğer bir amacı da birbirimizin farkında olmamızı sağlamak suretiyle toplumsal konsolidasyonu sağlamasıdır.

Ayrıca, tıpkı batı dillerinin öğretimi yapıldığı gibi bu topraklarda konuşulan başka dillerin de örgün eğitim kurumlarında öğretimi yapılmalıdır. Böylece birbiriyle akraba olan insanların birbirinin dillerinden anlamaları sağlanmalıdır.

2- Başörtüsü Sorunu Çözülmelidir: İlköğretim ve lisede okula başörtülü devam etmek isteyen öğrencilerle ilgili geçtiğimiz yıl bazı problemler yaşanmıştır. Çocuğun eğitim hakkı kısıtlanmakta ve ailenin velayet hukuku göz ardı edilmektedir. Başörtülü olarak okula alınmayan çocuğun okula gitmemesi sebebi ile velisine para cezası verilmektedir. Burada çocuğun uluslararası hukukta gözetilen “çocuğun üstün yarar ilkesi” çerçevesinde uygulama ve düzenleme yapılmalı, eğitim hakkı hiçbir şekilde kısıtlanmamalıdır. Bazı üniversitelerde halen keyfi olarak yasak uygulanmaktadır.

Ayrıca MEB personeli başörtülü çalışması durumunda disiplin cezaları ile karşılaşmaktadır. MEB mevzuatındaki kılık kıyafet dayatmasına ilişkin yasakçı hükümler temizlenmelidir.

3- Andımız Kaldırılmalıdır: 7 yaşından itibaren çocuklar militarist bir usulle asimile edilmekte, tektipleştirilmektedir.

4- Milli Güvenlik Derslerinin Kaldırılmalı: Milli güvenliği öğretmekten ziyade okulları askeri vesayet altında tutmak için asker kişiler tarafından verilen Milli Güvenlik dersleri ya tamamen kaldırılmalı ya da sivil ve pedagoji eğitimi almış öğretmenler tarafından bir sosyal dersin içeriğinde verilmelidir.

5- Askeri Okulların MEB tarafından denetlenmesi gerekmektedir.

6- 28 Şubat sürecinde istifa eden görevlilerin geri dönüşünün sağlanması: 28 Şubat sürecinde disiplin cezası almamak veya cezalandırma maksatlı uzak yere tayinlerle aile bütünlüğüne halel getiren uygulamalardan kurtulmak için istifa etmek zorunda kalan kamu personeli de disiplin cezası alanlar kadar mağdur sayılmalıdır. Disiplin cezası alanların mali ve özlük haklarını alabilmelerine imkan veren düzenleme yapıldı ama aynı atmosferde aynı mağduriyeti yaşayan mustafilerin durumu dikkate alınmadı.

7- Din eğitiminde 15 yaş sınırının kaldırılması: 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim dayatmasından kaynaklı olarak din eğitimi yaşı 15’in altında olamamaktadır. (Yaz Kur’an kurslarında yaş sınırı 12dir.)

8- Din Eğitiminin İçeriği: Din kültürü derslerinde bu topraklarda yaşayan tüm insanların din ve mezhep çeşitliliğinin göz önüne alınması gerekir. Müfredatta düzenleme yapılmalıdır.

9- Heybeli Ada Ruhban okulu açılmalıdır.

10- Okul kitaplarındaki tektipleştirici ve ideolojik ifadeler çıkarılmalıdır.238 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret138447
Hava Durumu
Saat