• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Afrika'da milyonlarca insan açlığın pençesinde kıvranırken binlerce ton gıdanın aylardır depolarda bekletildiği ancak dağıtım için BM'den bir türlü emir gelmediği belirtildi.

Afrika'da milyonlarca insan açlığın pençesinde. BM'nin Mogadişu'ya gönderdiği binlerce ton gıdanın aylardır depolarda bekletildiği ve açlıktan ölen insanlara dağıtılmadığı ortaya çıktı.

Mogadişu'daki depo sorumlusu, yardımların 3 aydır bekletildiğini ancak dağıtım için BM'den bir türlü emir gelmediğini söyledi. BM'nin insanların çığlığına kulaklarını tıkaması, Yeryüzü Doktorları Derneği adına 600 bin Somalili'nin sığındığı Kenya'daki kamplarda inceleme yapan Dr. Süleyman Gündüz tarafından rapor haline getirildi. BM'nin yardımlarını düzenli dağıtmadığını söyleyen Gündüz, "Kampta dahi insanlar 2 gün boyunca aç kalabiliyor" dedi.

Açlık nedeniyle milyonlarca insanın ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı, binlerce bebeğin ise yaşamını yitirdiği Somali'de Birleşmiş Milletler'in (BM) nasıl vurdumduymaz davrandıkları ortaya çıktı.

BM'nin Somali'nin başkenti Mogadişu'da bulunan erzak deposundaki binlerce ton gıda maddesinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmadığı belirlendi. Kıtlıkla ve açlıkla mücadele veren Afrika boynuzuna gereken hassasiyeti göstermeyen Avrupalı devletlerin tutumuyla BM'nin tutumu birbiriyle örtüşen görüntüler sergiledi.

BM'nin Mogadişu'da bulunan depo sorumlusu Mogadişu'ya gelen yardımların 3 aydır depoda bekletildiğini ve BM'den yardımları dağıtmak için emir beklediklerini söyledi. Depodaki gıda malzemelerinin görüntüsünü yayınlayan bir Danimarka televizyonu, malzemelerin adeta çürümeye terkedildiğini ve miktarının binlerce ton olduğunu belirtti.

BM İNİSİYATİFİ KAYBETTİ

Şu an Mogadişu'da olan İHH Afrika sorumlusu Murat Uyar, Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada BM'nin başkent Mogadişu ve çevresinde hiçbir gıda dağıtım ve sağlık faaliyeti yürütmediğini belirtti. Yeryüzü Doktorları Türkiye şubesi ise Mart - Ağustos incelemelerine ilişkin taslak raporunu Yeni Şafak'la paylaştı.

Dadaab, Dagahaley, Ifo, Hagadere gibi bölgelerdeki mülteci kapmalarına ilişkin tespitlerin yer aldığı taslak raporda, Somalililerin sığındığı Kenya'daki Dadaab kampında salgın hastalık tehdidinin had safhada olduğu tespiti yeralıyor. Kamplardaki beslenme yetersizliğinin enfeksiyonlara bağlı diyare, malnutrisyona sebep olduğu belirtilen raporda, "Solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere 5 yaş altı çocuklarda en önemli ölüm sebebi alt solunum yolu enfeksiyonu. Yetersiz beslenme ve bağlı hastalıklardan dolayı binlerce çocuk yaşamını yitiriyor" ifadeleri yer alıyor. Raporun en çarpıcı detayları ise BM ile ilgili detaylar... Rapora göre BM, bölgede inisiyatifi kaybediyor.

KORKUTAN İTİRAF

Yeryüzü Doktorları Derneği Dr. Süleyman Gündüz, geçtiğimiz günlerde bölgeye giderek 600 bin Somalili'nin sığındığı Kenya'daki kamplarda inceleme yaptı. Dr. Gündüz buradaki gözlemlerini bir haline getirildi. Yardımların düzenli olarak dağıtılmadığını söyleyen Gündüz, "Kenya'da da tıpkı Mogadişu'daki gibi BM'nin yardımlarının dağıtılma sorunu var. İnsanlar bu nedenle kamplarda dahi 2 gün boyunca aç kalabiliyor" dedi. Yeryüzü Doktorları'nın taslak raporuna göre, dünyanın her noktasından yardım yapılmasına rağmen BM kendi çaresizliğini de itiraf ediyor. Raporda BM yetkililerinin bölgede olup bitenler karşısında etkisiz kaldıkları ifade edilirken, "Barınacak yere, yiyecek yemeğe, hastalandığında ilaca ihtiyacı var. Birleşmiş Milletler kampın ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalıyor. BM yetklileri bu durumu itiraf etti. Yardımlar düzenli olarak dağıtılamıyor. Bazı ihtiyaç sahipleri düzensiz dağıtılan yardımlar nedeniyle kampta dahi 2 gün boyunca aç kalabiliyor" tespitine yer veriliyor.

İSLAM ÜLKELERİ SOMALİ İÇİN ÇÖZÜM ARAYIŞINDA

Eski adı İKÖ olan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Türkiye'nin çağrısı üzerine bugün İstanbul'da toplanıyor. İİT, Somali'de yaşanan ve milyonlarca insanı etkileyen açlık krizini görüşmek üzere bugün Conrad Otel'de toplanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde yapılacak İİT İcra Komitesi Acil Toplantısı'na, Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmet de katılıyor. İİT'ye üye 57 ülkenin tamamının davet edildiği toplantıda, İran, Kazakistan, Malezya, Tacikistan, BAE ve Cibuti bakan düzeyinde temsil edilecek. Toplantının açılışında İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Başbakan Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Ahmet ve İİT Dönem Başkanı sıfatıyla Kazakistan Dışişleri Bakanı konuşma yapacak.

Toplantının önceliği Somali'deki açlık krizinin yol açtığı ızdırabı dindirmek üzere alınacak önlemler olacak. İİT'nin amaçları arasında, sorunun uluslararası kamuoyunun gündeminde tutulması ve acil müdahalenin önemine dikkat çekilmesi de bulunuyor. Ayrıca İslam ülkelerinin Somali halkıyla dayanışmayı sergilemesi ve ülkede süregelen açlık krizinin yol açtığı yaraların sarılması hedefleniyor. Önümüzdeki dönemde İslam ülkelerinin hangi yardımlarda bulunacakları, yardımların nasıl yapılması gerektiği konuları kararlaştırılacak. İİT toplantısının ardından basın toplantısı düzenlenerek alınan kararlar açıklanacak.

12 MiLYON ÖLÜMLE BURUN BURUNA

BM Afrika'daki felakete duyarsız kalırken, Somali, Kenya, Cibuti ve Uganda'da binlerce insan açlıktan ve kuraklıktan hayatını kaybediyor, 12 milyon insan ise tehdit altına bulunuyor.

BU FERYADA KULAK VERİN

Afrika'nın doğu kesimi, açlık ve ölüm tehlikesiyle karşı karşıya. Özellikle hem açlık hem iç savaşla boğuşan Somali'de durum çok kritik. Türkiye, insanlık borcu olarak Somalili kardeşlerine el uzatıyor. Başbakanlık öncülüğünde yürütülen yardım kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Başbakan Erdoğan tarafından Somali ve açlık tehlikesi yaşayan diğer Afrika ülkelerine yardım kampanyası için yayımlanan genelgede, Türk halkı kampanyayı cömertçe desteklemeye çağrılıyor.

Yardım kampanyasının koordinasyonu, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından sağlanıyor. Başbakan Erdoğan, kampanyaya destek çerçevesinde Cuma günü Somali'nin başkenti Mogadişu'yu bizzat ziyaret edecek. Erdoğan'a bazı bakanlar ve milletvekilleri, iş adamları, hayır severler, ayrıca STK temsilcileri de refakat edecek.

YENİ ŞAFAK200 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret137965
Hava Durumu
Saat