• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Ankara, Esad'a karşı ikinci aşamaya geçiyor. MGK'da görüşülecek yol haritasında izolasyon, yaptırım ve uluslararası müdahale ele alınacak.

Ankara'nın "Derhal dur" ikazlarına uymayan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kanlı operasyonlarına devam etmesi üzerine Türkiye, artık Şam yönetimine tepkisini göstermek için ikinci aşamaya geçiyor. Ankara'nın belirlediği yol haritası yarın düzenlenecek Milli Güvenlik Kurulu'nda (MGK) ele alınacak. MGK'ya Şam Büyükelçisi Ömer Önhon da katılacak. Asker ve siviller, Suriye'ye yönelik iç ve dış güvenlik konusunda Türkiye'nin bundan sonraki yol haritasına nihai şeklini verecek. Ardından da izolasyon, yaptırım ve operasyonların yer aldığı üç aşamalı planın safhaları ele alınacak.

İLK ADIM

Esad yönetiminin uluslararası toplumdan izolasyonu için düğmeye basılacak. İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Ligi, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'in alacağı kararlarla siyasi arenada dışlanacak. Türkiye'nin Şam Büyükelçisini çekmesi, elçiliği kapatması, Başkonsolosluğun kapatılması opsiyonlar arasında. Ancak bunların zamanlamasına Esad'ın atacağı adımlar yön verecek.

İKİNCİ ADIM

Türkiye, BM kararına paralel olarak ekonomik yaptırımları uygulayacak.

BM kararlarının uygulanmasında Suriye halkının mahrum edilmemesini isteyen Ankara'nın atabileceği bazı ikili adımlar ise şöyle:

Türkiye, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'ni askıya alabilir.

Vizesiz geçişler askıya alınabilir ancak Türkiye, Esad rejiminden kaçanlara karşı kapılarını açık tutmakta kararlı.

Tren, uçak seferleri azaltılabilir.

Esad ailesinin Türkiye'deki mal varlıklarının dondurulması

TBMM Türkiye-Suriye Dostluk grubunun devre dışı kalması

ÜÇÜNCÜ ADIM

Uluslararası toplumun müdahale kararı alması ihtimali çok düşük de olsa, Ankara bu olasılığı da değerlendirecek.

KAYGI, AZAR AZAR ÖLDÜRMESİ

Ankara, Esad'ın, babası Hafız Esad'ın 1982'de yaptığı gibi binlerce insanı aynı anda öldürmesini beklemiyor. Bu da Esad'a yönelik yaptırımların an be an arttırılmasını gerektiriyor. Suriye'de bir iç savaşın çıkması ve Esad'ın direnmesi halinde Türkiye yeni kamplar hazırlayacak.

KAN SIÇRARSA

Ankara'nın en büyük kaygılarından biri de Suriye'de çıkacak olası bir iç savaşın, Lübnan'da zorlukla kurulan hükümeti de etkilemesi ve Hizbullah'ın burada kontrolü ele alması. Suriye'deki karışıklığın Irak'a da yansıması bekleniyor. Irak'ta uzun süredir etnik ve dini çatışmadan endişe eden Türkiye, başta Suriye Kürtlerinin tutumunu yakından izliyor.

5 BİN FİLİSTİNLİ LAZKİYE'Yİ TERK ETTİ

Suriye'de muhalif hareketin 5 ay önce başlamasından bu yana Devlet Başkanı Beşar Esad birliklerinin ilk kez savaş gemileri kullandığı Lazkiye'de bilanço giderek ağırlaşıyor. Dört gündür iki savaş gemisi ve tanklarla ateş açılan kentte ölenlerin sayısı 35'e yükseldi. Birleşmiş Milletler'in Filistinli mültecilere yardım kuruluşunun sözcüsü, bombardımana maruz kalan Ramel kampından 5 bin Filistinli mültecinin kaçmak zorunda kaldığını belirtti.

Sözcü, "10 bin Filistinli mültecinin kaldığı kamptan ayrılanların nereye sığındıklarını bilmiyoruz" dedi. El Cezireye konuşan kent sakinlerinden İsmail ise "Cesetler kentin ana meydanına toplanıyor" dedi. Bir başka görgü tanığı da "Sivil kıyafetli askerler kentte Esad lehine tezahüratlar atıyor. Tutuklanan binlerce kişi de Şehir Stadyumu'nda tutuluyor" diye konuştu. Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Grubu, Esad rejiminin muhalifleri susturmak için nasıl bir yol izlediğini rapor haline getirdi. Rapora göre, Esad'a bağlı birlikler muhalifleri aileleri ile birlikte cezalandırıyor.
 153 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret138477
Hava Durumu
Saat