• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mavi Marmara katliamı sebebiyle Türkiye'den özür dilemeyeceklerini ABD'ye bildirdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mavi Marmara katliamı sebebiyle Türkiye'den özür dilemeyeceklerini ABD'ye bildirdi.

İsrail basınına göre, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'la telefon görüşmesi yapan Netanyahu, Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek için bir çerçeve anlaşmasına niyetli olmadıklarını dile getirdi.

İsrail Başbakanı, Mavi Marmara katliamını araştıran BM komisyonunun raporunun yayınlanmasına da karşı olmadıklarını dile getirdi. İsrail basınına göre, rapor Pazartesi günü BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a sunulacak. Ban da bir sonraki gün raporu kamuoyuna açıklayacak.

Ya'alon: Türkiye'den özür dilersek, Erdoğan Ortadoğu'nun lideri olur

İsrail Başbakan Yardımcısı Moşe Ya'alon, "Türkiye'den özür dilesek bile Erdoğan peşimizi bırakmaz." dedi.

İsrail basınına göre, dün gece Partisi Likud'un üyelerine seslenen Ya'alon, Mavi Marmara katliamının ardından Türkiye'yle ilişkilerin normalleşmesi için devam eden görüşmelere değindi. Görüşmelere İsrail adına katılan Ya'alon, "Milli onur stratejik öneme sahiptir, sokaktan satın alınabilecek bir şey değildir. Özür ilersek ve sonra Erdoğan yerlere kapanıp yalvardığımızı söylerse Ortadoğu'nun lideri oldu. Özür dilesek bile peşimizi bırakmaz." ifadelerini kullandı.

ABD'DEN ÖZÜR BASKISI

Öte yandan ABD yönetiminin, Türkiye'den özür dilemesi için İsrail'e yoğun baskı uyguladığı belirtildi. Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Washington'daki İsrailli diplomatlara, "Kudüs-Ankara ilişkilerindeki bozulma bölgedeki Amerikan çıkarlarına zarar veriyor. Özür dilemek de dahil olmak üzere ilişkileri düzeltmek için ne gerekiyorsa yapın." mesajı verdi.

Amerikan yönetimi ayrıca, İsrail'in Türkiye'den özür dilememesi halinde, Filistin'i tanımamaları için diğer ülkeler ikna etmelerinin zor olacağını belirtti.

CİHAN 164 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret138476
Hava Durumu
Saat