• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Libya'nın Zaviye kentinde muhaliflerle Kaddafi güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı, NATO bombardımanının da sürdüğü bildirildi.

Libya'da başkent Trablus'a 50 kilometke uzaklıktaki stratejik Zaviye kentinde muhaliflerle Kaddafi güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Muhaliflerin kentin büyük bölümünü ele geçirdiklerini açıklamalarının ardından, Kaddafi güçleri roket, havan topu ve uçaksavarlarla geniş çaplı bir karşı saldırı başlattı.

Liman kenti olan Zaviye, başkent Trablus'a gıda ve mühimmat sevkiyatı açısından büyük önem taşıyor. Kent merkezinden otomatik silah sesi ve patlamalar duyuluyor, sokaklarda göğüs göğüse çatışmalar yaşanıyor.

1 hafta önce Zaviye'ye giren muhalifler, rafineride ve kent merkezinde kontrolün kendilerinde olduğunu, keskin nişancılar tarafından kullanılan bir otelle hastaneyi ele geçirdiklerini belirtiyor.

NATO saldırıları yüzünden, Kaddafi yönetimi, Zaviye'deki birliklerine takviye gönderemiyor.

Zaviye'ye NATO bombardımanı sırasında, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin sözcüsü Musa İbrahim'in 25 yaşındaki kardeşinin de öldüğü haber veriliyor.

Muhalifler, Tunus sınırı yakınlarındaki Zlitan kentini de ele geçirdiklerini, Kaddafi güçlerinin kentin batısına çekildiğini ileri sürdü. Tunus ile Libya arasındaki karayolu da çatışmalar yüzünden kapalı bulunuyor.

Trablus'ta ise NATO bombardımanı aralıksız devam ediyor. Bombardıman sırasında Kaddafi'nin kayınbiraderi olan Libya İstihbarat Şefi Abdullah Essenussi'nin evinin de yıkıldığı, en az 1 kişinin öldüğü belirtiliyor. Essenussi'nin saldırı sırasında evde olup olmadığı ise bilinmiyor.

Muhalifler, Trablus'a saldırının çok kanlı olacağı, binlerce kişinin ölebileceğini belirterek, Batılı ülkelerden daha fazla destek istedi. (TRTHABER) 129 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret137965
Hava Durumu
Saat