• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Suriye Devlet Başkanı Esad’ın BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a muhaliflere karşı askeri operasyonların durdurulduğu yönünde telefonla açıklama yaptığının bildirilmesine rağmen ülkede katliam operasyonları sürüyor.

Suriye Devlet Başkanı Esad’ın BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a muhaliflere karşı askeri operasyonların durdurulduğu yönünde telefonla açıklama yaptığının bildirilmesine rağmen ülkede katliam operasyonları sürüyor. Suriye askerlerinin Şam’daki bir statta aralarında bir çocuğun da bulunduğu 26 kişiyi öldürdüğü açıklandı. Askerlerin Şam’ın dış semtleri Zabadani, El Mahatta, El Cisr ve El Amira’da mevzilendiği, Şam’ın merkezinde akşam namazından sonra gösteri yapanlara polisin ateş açarak müdahale ettiği, bir kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi. Dera’da da dün düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 15 kişinin, Lazkiye’de ise önceki gün yaralanan 2 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Daha çok özgürlük ve reform isteyen halkını tanklarla kan dökerek susturan Suriye Devlet Başkanı Esad’ın BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a muhaliflere karşı askeri operasyonların durdurulduğu yönünde açıklamasına rağmen, katliam operasyonları sürüyor.

Birleşmiş Milletler yetkilileri Güvenlik Konseyi’nde, Suriye askerlerinin bir stadta 26 muhalif göstericiyi öldürdüğünü bildirdiler. BM yetkilileri, isminin açıklanmasını istemeyen kaynakların açıklamalarına dayanarak, Beşşar Esad rejiminin sonunu isteyen göstericilere karşı Şam’ın uyguladığı baskı sırasında Suriye güçlerinin bir statta aralarında 13 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 26 kişiyi öldürdüklerini belirttiler.

Öte yandan basın mensupları, Suriye’nin orta kesimlerindeki Humus kentinde önceki akşam düzenlenen rejim karşıtı gösteriyi dağıtmak için güvenlik güçlerinin ateş açtığını, bir kişinin öldüğünü, bir kişinin de yaralandığını duyurdular.

Suriye insan hakları kuruluşları da, Suriye ordusunun dün akşam, rejim karşıtı gece gösterilerinin yapıldığı Şam dahil birçok kentte yeniden konuşlandığını bildirdiler. Suriye Devlet Başkanı Esad’ın BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a muhaliflere karşı askeri operasyonların durdurulduğu yönünde telefonla açıklama yaptığının bildirilmesine karşın, polis desteğindeki askerlerin Şam’ın dış semtleri Zabadani, El Mahatta, El Cisr ve El Amira’da mevzilendiği, Şam’ın merkezinde akşam namazından sonra gösteri yapanlara polisin ateş açarak müdahale ettiği, bir kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı belirtildi. Aynı kaynaklar, Deyr Ez Zor’a önceki akşam konuşlanan çok sayıda güvenlik gücünün en az 10 kişiyi gözaltına aldığını bildirirken, gece gösterilerin devam ettiği Lazkiye’de üç gün önce güvenlik güçlerinin açtığı ateşte yaralanan iki sivilin öldüğünü kaydettiler. İnsan hakları eylemcileri, kuzeydeki Hama’nın El Calaa semtinde de 200 kadar güvenlik gücü ve rejim yanlısı milisin akşam namazından sonra düzenlenen gösteriye katılanlardan 10’unu gözaltına aldıklarını belirttiler. Dera şehrinde dün düzenlenen gösterilere güvenlik güçlerinin müdahale ettiği ve açılan ateş sonucu 15 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi. (Yeni Akit) 155 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret138455
Hava Durumu
Saat