• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Devlet Televizyonu'nda konuşması yayınlanan Esad, ilk kez kendisine soru sorulmasına da izin verdi.

Birleşmiş Milletler (BM) temsilcilerinin başkent Şam’a ulaştığı saatlerde Suriye Devlet Televizyonu'nda konuşması yayınlanan Esad, yapılan röportajda ilk kez kendisine soru sorulmasını izin verdi.

Mart ayında patlak veren isyan hareketine karşı başvurduğu askeri operasyonları birkaç gün önce sona erdirdiğini açıklayan Esad, 2014 genel seçimleri için önemli iki açıklamada bulundu; Çok partili sistemin önünde engel gözüken anayasanın 8. maddesini dondurduğunu açıkladı, Şubat 2012'de seçim sinyali verdi.

GÜVENLİK GÜÇLERİ BAŞARI ELDE EDİYOR

Esad röportajda güvenlik güçlerinin beş aydır süren isyan hareketine karşı başarılar elde ettiğini ve iktidarın düşmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Esad, "Mevcut durum beni endişelendirmiyor. Kimse de endişe duymamalı. Yaşananlarla mücadele edebilecek durumdayız." diye konuştu.

Ulusal diyalogun getirdiği görevleri yeterince yerine getirmediğimizi fark ettiğini söyleyen Esad, reform planlarına vurgu yaptı. Esad, 
yapılacak reformları değerlendirecek komitenin en az altı aya ihtiyacı olduğunu belirtti.

SURİYE'YE DIŞARIDAN HAMLE

Esad, BM Güvenlik Konseyi’nin yaklaşımları ve yabancı güçlerin olası müdahalesi hakkında, “Suriye’ye karşı yapılacak bir hamle katlanamayacakları çok büyük sonuçlara neden olabilir” ifadesini kullandı. Esad, “Ben Batı tarafından değil, Suriye halkı tarafından göreve getirildim” dedi.

PARLAMENTO SEÇİMLERİ ŞUBAT 2012’DE

Suriye lideri Esad, ilk kez çok partili genel seçin mesajı verdi. Esad, iktidardaki Baas Partisi’nin yanı sıra diğer partilerinde de seçimlerde yer almasını sağlayabilecek bir dizi reformun hayata geçmesinin ardından parlamento seçimlerinin yapılmasını umduğunu belirtti. Esad, “Parlamento seçimleri için öngördüğümüz tarih Şubat 2012” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

Esad Türkiye ilgili bir soru üzerine şöyle konuştu;

"Belli konularda ülkelerin tecrübeleri varsa onların tecrübelerinden ders çıkarmak istiyoruz. Türkiye’yi soracak olursanız iki halkın hafızasındaki olumsuz kanaatleri silmek istedik. Bunda da başarılı olduk. Gerçek niyetin ne olduğunu bilemediğimiz için ihtiyatlı davranmak istiyoruz. Suriye’nin kararlarına dışarıdan kimsenin müdahale etmesini istemeyiz."

ESAD'IN KONUŞMASINDAN DİĞER SATIRBAŞLARI

- Suç işleyen herkes sorgulanacak ve sorumlu bulunanlar cezalandırılacak.

- Kürtler Suriye halkının ve Suriye bağlamının bir parçası... Kürtler göçmen değiller.

- Gençlerle yakın zamanda yaptığım görüşmelerde marjinalleştiklerini hissettim... Genç insanlar yapacak bir şeylere ihtiyaç duyuyor.

- Hükümet olarak reformları değerlendirmek için zaman ihtiyacımız var. Ayrıca ulusal diyalogu geliştireceğiz.

- Mevcut durumu siyasi yollardan çözmeliyiz... Ve Suriye’yi korumalıyız.

- Teröre karşı olmalıyız, sert bir duruş sergilemeliyiz.

Dipnot.tv190 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret138447
Hava Durumu
Saat