• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Libyalı isyancılar, Trablus'ta Kaddafi yönetiminin elindeki binlerce tutsağın hayatlarından endişe ettiklerini açıkladı.

Libyalı isyancılar, Trablus'ta Kaddafi yönetiminin elindeki binlerce tutsağın hayatlarından endişe ettiklerini açıkladı.

İsyancıların sözcüsü Albay Ahmed Ömer Bani, son aylarda Kaddafi güçlerince tutsak alınan yaklaşık 50 bin kişinin akıbetinin bilinmediğini söyledi.

Bu tutsakların terk edilen yeraltı sığınaklarında olabileceği belirtiliyor.

İnsan hakları grupları, hapishanelerin yakınlarında onlarca kişinin katlediğini gösteren kanıtlara ulaşırken, Albay Bani ölen tutsaklarla ilgili olarak kimseyi suçlamadı.

Bani Bingazi'de düzenlediği basın toplantısında "Son aylarda tutsak alınan kişilerin sayısı 57 bin ile 60 bin arasında. Bu kişilerin 10-11 bini serbest bırakıldı. Diğerleri nerede?" dedi.

Bu arada, farklı hapishanelerden serbest bırakılan yüzlerce tutsağı taşıyan bir gemi Trablus'tan Bingazi'ye ulaştı.

Bu kişilerden bazılarının son altı ay içinde, ayaklanmanın başlamasından sonra Kaddafi güçlerince tutsak alındığı, bir bölümünün de yıllardır hapiste olduğu kaydedildi.

Tutsaklar, hapiste işkence gördüklerini ve aç bırakıldıklarını söylediler.

Bingazi'de bulunan BBC muhabiri John Leyne, Kaddafi yönetiminin başkent düşmeden önce sık sık operasyonlar düzenleyerek isyancılara destek verdikleri gerekçesiyle çok sayıda kişiyi toplu halde tutukladığını belirtiyor.

BBC 157 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret137967
Hava Durumu
Saat