• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

Libya'da başkent Trablus'u ele geçirdikten sonra Kaddafi'nin peşine düşen muhalifler bir taraftan da akıbetleri bilinmeyen binlerce tutukluyu arıyor.

Muhaliflerin askeri sözcüsü Albay Ahmed Ömer Bani, Kaddafi güçlerinin 17 Şubat'ta yaklaşık 60 bin kişiyi gözaltına aldığını iddia etti. Bu kişilerin kayıtlarını tuttuklarını belirten Bani, "Şimdiye dek 10 bin ila 11 bin arasında tutukluyu özgürlüğüne kavuşturduk. Fakat 50 bin kişi nerede?" diye sordu.

Önceki gün Trablus'taki bir barakada Kaddafi'ye bağlı askerler tarafından otomatik silahlarla tarandıktan sonra yakıldığı iddia edilen 150 Libyalının cesedi bulunmuştu. Albayın açıklamaları, toplu infazların sanılandan daha korkunç boyutta olduğu endişesine yol açıyor. Muhaliflere göre kayıp elli bin kişi Kaddafi askerlerinin terk ettiği yer altı sığınaklarında olabilir. Dolayısıyla bu kişilerin bir an önce bulunması için zamana karşı yarış veriliyor. Muhalifler Kaddafi'yi yakalamak ve son kalesi Sirte'yi ele geçirmek için de çabalarını sürdürüyor. Sirte'ye 30 km mesafedeki Bin Cevad kasabasını ele geçiren muhalif güçler, nihai saldırı için başkentte konuşlandırılan eğitimli askerlerin gelmesini bekliyor. Muhalifler, Sirte'ye doğru ilerleyişin durmasının diğer bir sebebinin de Kaddafi güçlerinin sivilleri canlı kalkan olarak kullanması olduğunu iddia ediyor. Sirte yolundaki bazı köylere giren Kaddafi birliklerinin sivillerin evlerini terk etmesine izin vermediği, bu yüzden de muhaliflerin topçu ateşinden istifade edemediği söyleniyor. Bölgede daha fazla sivil kayıp yaşanmaması için muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi ile Sirte'deki aşiretlerin önde gelenlerinin müzakereleri de devam ediyor.  184 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret138558
Hava Durumu
Saat