• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

AB diplomatları, Tayland'ın güneyinde Patani bölgesinde hükümetin ''terörle savaş'' adına gerçekleştirdiği baskı ve ölümleri eleştirdi, durumun uluslararası kriz boyutuna tırmandığı uyarısı yaptı.

Avrupalı diplomatlar Tayland'ın güneyinde müslümanlara karşı yürütülen "savaşın" Afganistan ve Yemen gibi bir uluslararası güvenlik krizine doğru gittiği uyarısında bulundu.

Resmi rakamlara göre 2004 yılından bu yana süren bombalama ve silahlı saldırılarda beş bine yakın Patani müslümanı ölürken, Tayland hükümeti savaş için 3,5 milyar dolardan fazla harcadı.

Tayland'ın İngiltere büyükelçisi Asıf Ahmed, "bölgenin güneyinde sıkıntıların bölgenin tamamı için tehlike yaratacağı bir gün gelebilir" derken, Yemen ve Afganistan'da benzer bir durumun yaşandığını söyledi.

Avrupa Birliği büyükelçisi David Lipman ise, "güneyde, neredeyse günde iki kişi öldürülüyor" dedi ve bunun çok endişe verici olduğunu kaydetti.

Lipman, AB'nin Tayland'ın içişlerine karışmak istemediğini ancak Taylandlı liderler ile "deneyimlerini" paylaşmak istediklerini söyledi.

Tayland Yabancı Muhabirler Kulübü tarafından Patani bölgesindeki çatışmaların ele alındığı bir konferansta konuşan AB elçisi, Bask bölgesi ve Kuzey İrlanda deneyimlerinin ele alınabileceğinden bahsetti.

Nüfusun yüzde 94'ü müslüman Narathivat, Patani ve Yala, Budist krallık Tayland tarafından 100 yıl önce ilhak edilmişti. Bağımsızlık mücadelesi veren Patani halkı, ABD tarafından eğitilen güvenlik güçlerinin insan hakları ihlalleri ve cinayetlerine karşı direniyor.195 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret146975
Hava Durumu
Saat