• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM

El Arabiya televizyonuna konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Arap Birliği Suriye'deki krizi çözemez ve bir BM müdahalesi gündeme gelirse, Türkiye'nin destekleyeceğini açıkladı..

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suudi el Arabiya televizyonuna verdiği özel röportajda, Suriye'de artık değişim zamanının geldiğini vurguladı. Bu değişimin mümkün olan en kısa zamanda gerçekleşmesini istediklerini kaydeden Davutoğlu, "Daha fazla Suriyeli kardeşimizin hayatını kaybettiğini görmek istemeyiz" dedi.

Arap Birliği'nin Suriye'deki krizin çözülmesi için çabalarına atıfta bulunan Davutoğlu, bu adımların başarısızlıkla sonuçlanması durumunda Birleşmiş Milletler (BM) müdahalesi gündeme gelirse, Türkiye olarak bunu destekleyeceklerini de açıkladı. Türkiye'nin, 1988'de Saddam Hüseyin'in emriyle Irak'ın Halepçe kentinde Kürtlere katliam uygulandığında da BM müdahalesini desteklediğini hatırlatan Davutoğlu, "Eğer bir değerler hiyerarşisinden söz edilecekse, en yüksek değer insan hayatıdır" dedi.

Suriye'deki sorunun bir mezhep kavgası olarak nitelenmesine karşı çıkan Bakan Davutoğlu, yaşanan gerginliğin, temel hak ve hürriyetlerini elde etmek isteyen halk kitlelerinin otoriter bir rejime karşı seslerini yükseltmesinden ibaret olduğunu söyledi. Davutoğlu "Ancak yine de buradaki sıcak problemler, çok hızlı bir şekilde mezhep kavgasına doğru evrilebilir" dedi.

İRAN'A YAPTIRIM ÇÖZÜM DEĞİL

Röportajda İran konusunda da değinen Bakan Davutoğlu, yeni yaptırımlar getirmek yoluyla İran'ı kuşatmaya çalışmanın doğru bir strateji olmadığını söyledi. Davutoğlu, BM'nin bu yöndeki kararlarına rağmen, Türkiye'nin İran'a ilave yaptırımlar uygulanması konusunu gerekli görmediğini kaydederek, nükleer müzakerelerin Türkiye'de yapılması durumunda yaptırımların gözden geçirilebileceğini de belirtti. Davutoğlu, Arap Baharı'nı ortaya çıkaran dinamiklerin Soğuk Savaş'tan kalma yapılanmalardan kaynaklandığını da sözlerine ekledi.247 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret146974
Hava Durumu
Saat