• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Üyelik Girişi
TAKVİM
MEHMET HATİPOĞLU
hatipoglu69@gmail.com
Hz. Lut ve Lutîlik Kavramı
04/10/2018

 

Bazen kullandığımız sözcükleri o kadar düşüncesizce ve umarsızca sarf ediyoruz ki yaptığımız bu işin sonunun nereye varacağını tahmin bile edemiyoruz. Umarsızca kullandığımız o sözcüklerden birisi de Lutîlik sözcüğüdür. Malumunuz Lutîlik kelimesi Allah (c.c.) ın insanlara gönderdiği ve Kur’an-ı Kerimde mücadelesi bizlere örnek ve ibret olsun diye anlatılan Hz. Lut peygamberin adından türetilmiş bir kelimedir. Bu kelimede kullanılan birinci  î ” yani şapkalı “ î ” dilimizde nispet  î ” si olarak bilinir ve dilimize Arapçadan gelen bir "î" dir. Bu “î” eklendiği sözcüğe ait olma, ilgili olma, o işle iştigal etme gibi anlamlar katar. Örneğin, “millî ” dediğimiz zaman o millete ait olan anlamına gelir, “fennî” dediğiniz zaman fen ilmine ait olan, fennin ilgi alanına giren, fenle ilgili olan anlamlarını çağrıştırır. Bugünlerde sıkça kullanmaya başladığımız -sal -sel eki de bu “i” nin yerini ve işlevini tutmaya başlamıştır.
 
Yukarıda bahsettiğim tüm bu bilgiler ışığında asıl konumuz olan Lutîlik sözcüğünü incelemeye kalktığımızda ise karşımıza çok çirkin bir anlam ilişkisi ve tablosu çıkmaktadır. Malumunuz Lutîlik kelimesini Allah’ın haram kıldığı sapkın bir cinsel ilişki olan homoseksüellik anlamında kullanmaktayız. Bu çirkin iş için kullanılan Lutîlikkelimesinin anlamını yukarıdaki değerlendirmelerim ışığında ele aldığımızda sanki homoseksüellik (hâşâ) Hz. Lut’a ait olan, onun yaptığı, onunla ilgili olan bir işmiş gibi anlamlarına gelmektedir. Ortaya çıkan böylesine çirkin bir anlam ve durum nasıl olur da biz Müslümanların düşündürmez ve rahatsız etmez acaba? Bu kelimeyi icat edip piyasaya sürenler acaba bunun sonuçlarını hiç mi düşünmedi? Ben gerçekten hayret ediyorum. Sanki birilerinin kalkıp savunma olsun diye şunu söylediklerini duyar gibiyim:“Efendim bu çirkin iş Hz. Lut zamanında olduğu için bu işin bu isimle meşhur olması normaldir. Yoksa kimse o anlamda söylemiyor.” Ben de o zaman cevap olarak, putperestlik Hz. Nuh zamanında başladığından putperestliğe de (hâşâ)  Nuhîlik diyelim veya ticarette sahtekârlığıyla ünlenmiş ve helak olmuş Hz. Şuayip peygamberin kavminin yaptığı sahtekârlığa da Şuaybîlik mi diyelim desem ne diyeceksiniz? Yoksa olmaz öyle şey diyip itiraz mı edeceksiniz? Eğer itiraz edeceksek niçin bu itirazımızı ve tavrımızı Hz. Lut için göstermedik? Niçin böylesine çirkin ve lanetlenmiş bir işe tertemiz bir peygamberin ismini reva gördük? Biz kendimizin ve ismimizin böylesine fahiş bir işe isim olarak kullanılmasından ne kadar mutluluk duyarız acaba? Kendimize ve ismimize reva görmediğimiz bu işi, niçin Allah’ın tertemiz peygamberine reva gördük acaba? Bu Hz. Lut’a karşı yapılmış büyük bir iş değil mi acaba?
 
Bugün hiç kimse çocuğuna Lut ismini koymuyor ve buna cesaret dahi edemiyor. Çünkü kimse isminin homoseksüellikle ilişkilendirilmesinden mutluluk duymaz da ondan. Peki, Lut ismine bu zulmü niye yaptık? Bu ismi unutturup, kendimizden niye uzaklaştırdık? Hâlbuki peygamberlerin isimlerini koymak, böylelikle onların mücadelelerini hatırlamak ve hatırlatmak, bizim bir görevimiz değil mi acaba?
 
Ne dersiniz, yoksa ben mi çok takıntılıyım? Aslında böyle bir durum yok da ben mi abartıyorum acaba?
 
Selam ve dua ile…
                                                                                                   

Mehmet HATİPOĞLU

    03 Nisan 2013 990 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İSLAMIN TRUVA ATI: “MEVLANA VE MESNEVİ” - 08/12/2018
İslamın düşmanları dahi onları sevip saymakta ve yayılması için uğraşmaktadır. Mesela Amerika 2007 yılını “Dünya Celaleddin Yılı” ilan etti. Vatikan Şeb-i Aruz törenleri düzenledi.
Haccı Protesto Etmek; Allah'ı Protesto Etmektir! - 08/12/2018
Şöyle bir düşündüğümüzde koşulsuz-şartsız bir araya gelebildiğimiz, birbirimize tahammül edebildiğimiz, farklılıklarımızı mazur görebildiğimiz, mezheplerin bir araya gelebildiği, her çeşit ırk, dil ve cemaatin buluştuğu başka bir mekânımız var mı?
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret176552
Hava Durumu
Saat