Ana Sayfa > ETKİNLİKLER

Peygamber sevdası yaş sınırı tanımadı
01 Şubat 2016
Bu haber 1597 kez okundu
Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Türkiye geneli düzenlenen Kutlu Doğum Siyer Sınavı'na 7'den 70'şe her yaştan katılım gerçekleşirken özellikle çocuk ve yaşlıların sınav heyecanı görülmeye değerdi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Türkiye geneli düzenlenen Kutlu Doğum Siyer sınavı bugün yapıldı. 100 bine yakın peygamber aşığının ter döktüğü sınav 110 merkezde yapıldı. 7'den 70'e her yaştan katılımın olduğu sınavda en çok dikkati çekenler ise çocuklar ve yaşlılardı.

Kutlu Doğum Siyer Sınavına katılmanın mutluluğunu yaşayan çocuklar ve yaşlılar, hep bir dilden Peygamberi anlama ve onun hayatını tatbik etmek için yaşın önemli olmadığını ifade ederek, duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Şanlıurfa

65 yaşında siyer sınavına katıldı

Kutlu Doğum Siyer Sınavına aylar öncesinden hazırlanan 65 yaşındaki Osman Özoğlu amca siyer sınavında ter döktü. Duygularını İlke Haber Ajansı'na paylaşan Osman amca, siyer sınavının güzel geçtiğini, bu sınava giren herkesin kazandığını söyledi.

Sınava katılan gençleri gördüğünde duygulandığını ve çok sevindiğini belirten Osman amca, “Siyer Sınavı çok güzel geçti. Bunun teşvik edilmesi gerekiyor. Kazanıp kazanmama davası değildir. Bu kadar gencin gelip sınava katılması bizi çok sevindirdi. Herkesin bu tür hayırlı işlere gelmesini istiyoruz.” dedi.

Hilvan'daki Siyer sınavına 60 yaşındaki yaşlılarda katıldı

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesindeki sınava katılan 60 yaşındaki Bekir Ceylan,  kitabı iyice okuduğunu ve sınavını güzel geçtiğini söyledi. Bekir amca, “İnsanın en büyük kazancı dinini öğrenmesidir. Allah'ın ilmini insan ne kadar öğrense o kadar faydalıdır. İnsan az da bilse çok da bilse sınava girmelidir. Bu sene 4 soruyu cevaplandıran gelecek sene 10 soruya cevap verir.” dedi.

Hilvan'a bağlı Ovacık Köyünden sınava katılan 58 yaşındaki M. Ali Şur ise duyguların şöyle ifade etti: “Birilerine örnek olmak için sınava girdim. Sınavdaki en büyük kazancımız dinimizi öğrenmektir. Bizler efendimizi ne kadar tanımaya çalışsak bile bilgimiz onu tanımaya yetmeyecektir ama mümkün olduğu kadarıyla tanımaya çalışıyoruz.”

Minikleri siyer sınavı heyecanı

Siyer sınavına büyük bir katılımın olduğu Şanlıurfa'da 3'üncü kategoriden sınava giren çocukların da yoğun ilgisi dikkatlerden kaçmadı.

Sınava Ayetel Kursi okuyarak girdiğini söyleyen Abdussamed Şimşek, sınavdan iyi bir sonuç beklediğini söyledi.

Siyer sınavı kitabına iyice çalıştığını ve iyi bir sonuç beklediğini söyleyen Ayetullah Köse ise, “Siyer kitabına kendimiz sorular çıkararak çalıştık. Heyecanlıyız, inşallah kazanacağız.” dedi.

Siyer sınava ilk defa girdiğini ve kitabı 3 defa bitirdiğini söyleyen Furkan Ergün de şöyle konuştu: “Daha önce Peygamber Efendimiz hakkında bilgim vardı. Çalıştım, inşallah kazanacağım. Heyecanlıyım Allah kısmet ederse derece girerim.”

Sınavın kolay geçtiğini söyleyen Yaşar Demir, ancak sınav sonucunu tahmin edemediğini belirtti.

Başka bir çocuk yarışmacı Mustafa Yıldırım ise sınav sonucunda 8 yanlış beklediğini söyledi.

Ayhan Çelik de “Sınav iyi geçti heyecanlıydım. Sorular çok zordu ama hepsini yapabildim. Sınav sonucunda ya 1. olmayı ya da 2. olmayı bekliyorum.” şeklinde konuştu.

Geçen yılki Kutlu doğu siyer sınavında kentte birinci olan Hasan Söyleyenoğlu bu sene de birinci olacağını kararlı bir şekilde dile getirdi.

Siirt

70 yaşındaki dede Kutlu Doğum Siyer Sınavı'na katıldı.‏

Siirt merkez yanı sıra Eruh ve Pervari, Kurtalan da yapılan Kutlu Doğum Sınavına yoğun katılım gerçekleşti. Siirt merkez Sancaklar İlköğretim okulunda düzenlenen sınava 70 yaşındaki Mehmet Tahir Yoğmuş da katıldı. Yoğruş, sınavdaki performansıyla gençlere örnek oldu.

Sınav çıkışında duygu ve düşüncelerini paylaşan Yoğruş, ‘Peygamberimizin hayatını öğrenmenin yaşı yoktur.” diyerek sınava girmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Yoğruş, en büyük arzusunun bu dünyadan göçmeden kutsal toprakları bir kez daha görmek olduğunu ve bu amaçla kutlu doğum siyer sınavına girdiğini ifade etti.

Bu yapılan sınav sayesinde peygamberimizin hayatını daha çok okuduklarını belirten Yoğruş sınava gerçekleştiren Peygamber Sevdalıları Platformuna teşekkür etti.

Siyer sınavına çocuklar da yoğun ilgi gösterdi

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Türkiye geneli düzenlenen kutlu doğum siyer sınavını Siirt ayağında çocukların yoğun katılım gösterdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Peygamber Sevdalıları Platformu Siirt il Koordinatörü Zeki Gökhan, Kutlu Doğum Siyer Sınavı'na Siirt merkez olmak üzere ilçe, belde ve köylerde de geçen yılara oranla daha yoğun bir teveccüh olduğunu ancak bu yoğunluğun çocuklarda daha fazla kendini gösterdiğini söyledi.

Gökhan, “Çocuklarının bu şekilde yoğun katılım göstermeleri rabbimize hamd olsun geleceğe dair umutluyuz, peygamberlerinin hayatını okuyan ve yaşayan bir nesil yetişiyor. Bu nesil insanları Allah'ın izniyle karanlıktan Nur'a çıkaracak İslam davasının geç davetçileri olacaktır.” şeklinde konuştu.

Gaziantep

Gaziantep'te çocuklar Siyer Sınavı'na yoğun ilgi gösterdi

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından 2016 Umre Ödüllü Kutlu Doğum Siyer Sınavı'na Gaziantep'te 3'üncü kategoride ter döken çocuklar yoğun bir katılım gösterdi.

Gaziantep merkez ve merkez ilçelerinde düzenlenen Umre Ödüllü Siyer Sınavına binlerce kişi katıldı. Kutlu Doğum Siyer Sınavı'na yoğun bir katılım gösteren çocuklar, sınav vesilesi ile Peygamber Efendimizin hayatını öğrenme fırsatı bulduklarını belirttiler.

Sınav sonrası sınav ile ilgili duygularını paylaşan çocuklar, sınavın çok güzel olduğunu sınav vesilesi ile kitap okuma alışkanlığı elde etmekle beraber Peygamber Efendimizin hayatını öğrenme fırsatı bulduklarını dile getirdiler.

Sınav vesilesi ile Peygamberimizin hayatı ile birlikte O'nun güzel ahlakını öğrenme fırsatı bulduğunu belirten Reyyan Yıldız, Siyer sınavının bu yıl çok güzel geçtiğini söyledi.

Yıldız, “Sorular genelde çok kolaydı. Bu sınava girmeyen diğer arkadaşlarımın da sınava girerek sınav vesilesi ile Peygamber Efendimizin hayatlarını okumalarını tavsiye ederim. Böyle bir fırsat kaçırılmamalıdır. Çünkü bu sınav vesilesi ile Peygamberimizin hayatı ile birlikte O'nun güzel ahlakını öğrendim. Yine günümüzü nasıl iyi değerlendirmeyi öğrendim. Çünkü sınava hazırlanırken hep kitap okudum.” dedi.

“Bundan sonra her yıl sınava katılacağım”

Sena Nur Akyüz isimli katılımcı ise  “Sınavım çok güzel geçti. Zor sorularda ile birlikte kolay sorularda vardı. Sınava hazırlık sürecinde kitabı iki defa okudum. Sınava ara sıra katılıyordum. Fakat bundan sonra her yıl sınava katılacağım. Diğer arkadaşlarımın da bu sınava katılmasını isterim.” diyerek duygularını dile getirdi.

“Sınav hazırlık süreci boyunca okuduğumuz kitaptan çok önemli bilgiler öğrendik”

Siyer sınavına hazırlık süreci boyunca kitaptan çok önemli bilgiler öğrendiğini belirten bir diğer katılımcı Suna Ateş, duygularını şu ifadelerle dile getirdi. “Sınavımız çok güzel geçti. Çok önemli bilgiler elde ettik. Tabi ki, zorlandığımız sorularda oldu. Fakat genel itibariyle sınav iyi geçti. Diğer arkadaşlarımın da bu sınava katılmalarını tavsiye ederim. Sınav hazırlık süreci boyunca okuduğumuz kitaptan çok önemli bilgiler öğrendik.”

Muhammed Köseoğlu da “Sınav güzel olmakla birlikte fazla çalışamadığım için benim için biraz zor geçti. 80 dakika içinde çok fazla soru çözemedim. Sınava ilk defa girdim. İnşallah sınava her yıl katılacağım. Kitaptan Peygamber Efendimizin hayatını öğrendim.” şeklinde konuştu.

Sınava iki kardeşi ile birlikte Rabia ve Sümeyra Kervancı kardeşler ise sınavın çok güzel olduğunu sınav vesilesi ile kitap okuma alışkanlığı elde ettikleri ve kaybedeni olmayan bu sınava kendileri gibi diğer arkadaşlarını da seneye sınava girmelerini tavsiye ettiler. (İbrahim Koçyiğit- Muhammed Dayan, Ramazan Şefkatlı, Ramazan Casuk - İLKHA)

 dogruhaberFacebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer ETKİNLİKLER Haberleri

Başlık Tarih
 
Cezaevinde Kuran-ı Kerim okuma yarışması! 26 Şubat 2016
Suriye’ye Acil Ambulans Kampanyası12 Ocak 2016
Erzurum’da “Vahdetin Önündeki Engeller” Konuşuldu21 Aralık 2015
Un Kampanyasında İlk TIR Suriye'ye Ulaştı (FOTO)24 Kasım 2015
Her Gün Bir Ayet Bir Hadis30 Ekim 2015
YYÜ’de Diyarbakır'daki Karikatür Afişi Protesto Edildi21 Ekim 2015
ASIMIN NESLİ'NDEN RAKI FESTİVALİ İÇİN İMZA KAMPANYASI13 Ekim 2015
Suriye için yardım kampanyası "Üşüyorum Yardım Edin"12 Ekim 2015
Diyarbakır’da PKK’ya Silah Bırakma Çağrısı Yapılacak!14 Eylül 2015
Bir Ayet Bir Hadis09 Eylül 2015
Bir Ayet Bir Hadis07 Eylül 2015
'Dünyayı Uyanmaya Davet Ediyoruz'04 Eylül 2015
Karma eğitim ideolojik bir dayatmanın sonucudur13 Ağustos 2015
ABD’nin Suriye Katliamları Protesto Edilecek10 Temmuz 2015
İmam Hatipliler Mısır İçin Tek Yürek Olacak10 Temmuz 2015
BASIN AÇIKLAMASI TÜRKİSTAN iFTARI06 Temmuz 2015
Sapancalı Müslümanlar Çin Emperyalizmini Protesto Etti03 Temmuz 2015
Çin'in Doğu Türkistan'daki Müslümanlara Saldırılarına Protesto02 Temmuz 2015
Mavi Marmara Şehidi Bilgen Anısına 2 Bin Kişiye İftar29 Haziran 2015
Ellerimizi Kaldırıyoruz....20 Mayıs 2015
BARIŞ ADALET VE KARDEŞLİK BULUŞMALARI'NA DAVET20 Mayıs 2015
Müslümanlar Sahipsiz Türkistan'a Sahip Çıktı11 Mayıs 2015
DÜ' de 'Aile' konulu konferans düzenlendi27 Mart 2015
Bursa Müftülüğü'nden Örnek Uygulama06 Mart 2015
İstanbul'da Demokratik Başkanlık Modeli mi, Raşid-i Hilafet mi? konferansı05 Mart 2015
İHH katliamın 23. yıldönümünde 'Hocalı Sempozyumu' düzenledi24 Şubat 2015
Neden Hocalı Sempozyumu?17 Şubat 2015
Savaşın Çocukları Belgeseli (VİDEO)09 Ocak 2015
"Muhacir Kardeşlerimiz Sınırdışı Edilmesin"09 Ocak 2015
Uygur Türklerine Yapılan Zulme Kayıtsız Kalmadılar!04 Ocak 2015
Tevhide Aykırı Üretilmiş Bütün Gelenekleri Reddediyoruz!27 Aralık 2014
'Sabah namazı devrimi' ülke genelinde yayılıyor25 Aralık 2014
"Müslümanlar; Muhalif Tutumdan, Devleti Sahiplenmeye mi?"16 Aralık 2014
Sende mi kutlayacaksın yılbaşını?15 Aralık 2014
Her Müslüman genç, İslam davetçisidir`08 Aralık 2014
Kâfirler Müslümanların bilgilerine format attı08 Aralık 2014
“Gençliğin Değer Algıları ve Kimlik Arayışı”08 Aralık 2014
Sosyal Medyada "Haçlı Koalisyonuna Hayır" Kampanyası 02 Ekim 2014
“Kardeşime Dokunma” Eylemine Davet23 Ağustos 2014
Dünya Rabia Günü’nde Türkiye meydanlarda15 Ağustos 2014
‘Gazze’ye Hayat Olalım’13 Ağustos 2014
AGD'den Kudüs Günü programı: 'Bu Gün Erbakan'ın, Humeyni'nin Günüdür' 27 Temmuz 2014
İsrail'e gece yarısı büyük protesto!18 Temmuz 2014
Şehzadebaşı'ndan Beyazıt'a Mısır İçin Yürüyüş Yapıldı03 Mayıs 2014
Erzurum'da Cuntanın İdam Kararlarına Protesto27 Nisan 2014
"Sünnet Anlayışımızı Kur’an’la Ölçülendirmek"15 Nisan 2014
529 İdam Kararına Karşı İL İL EYLEM TAKVİMİ09 Nisan 2014
Sakaryalı Öğencilerden Suriye Halkı İçin Örnek Dayanışma09 Nisan 2014
İHH’dan yetimler için 350 proje02 Nisan 2014
4. Yılında Suriye İntifadasına Bin Selam!15 Mart 2014
"İslam Dünyasında Vesayet, Vahdet Bilinci ve Suriye"11 Mart 2014
Prof. Dr. Yasin AKTAY Bayburt Üniversitesinin konuğuydu.28 Kasım 2013
Yeni Ortadoğu Ekseninde Mısır ve Suriye (Konferans)19 Kasım 2013
Çağlayan'da 28 Şubat Protestosu28 Eylül 2013
Çocuklarımızı Misyonerlerin Tehdidinden Kurtaralım16 Temmuz 2013
Türkiye her yerde MAVİ MARMARA şehitlerini andı01 Haziran 2013
Ramazan KAYAN Hoca bu hafta Bayburt Üniversitesinin konuğuydu.22 Mayıs 2013
Üsküdar’da Özgür Özbekistan Konferansı12 Mayıs 2013
Vahyin İnşa Ettiği Gençlik (Konferans)09 Mayıs 2013
Afrika Kuran-ı Kerim Dağıtımı Projesi devam ediyor27 Mayıs 2013
“Modern İnsanın Çıkmazı ve İslam’ın Cevabı”03 Nisan 2013
(BayDer) Bayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği, “7′den 70′e Şiirler Yarışıyor” adıyla ödüllü şiir yarışması organizasyonu düzenliyor.03 Nisan 2013
Hicretder, Suriye haftası etkinlikleri çerçevesinde fotoğraf sergisi düzenledi.03 Nisan 2013

En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Camilerde yapılan vaazlar hakkında ne dersiniz?

İlmi anlamda yetersiz
Faydalı olduğunu düşünüyorum
Dinleme ihtiyacı duymuyorum.
Hep aynı şeyler anlatılıyor
İlmi anlamda gayet yeterli buluyorum
Vaizlerin kendilerini geliştirmeleri lazım

Sonuçlar
..
Sayfalar
Arşiv Arama
 
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Facebook Beğen

Hakkımızda | İletişim | Video Galeri | Foto Galeri
CH